US Open: Szávay Grand Slam-rekordja

Szávay Ágnes a holland Michaela Krajicek legyőzésével bejutott a legjobb 32 közé az amerikai nyílt teniszbajnokságon, ezzel pedig egyesben élete legjobb Grand Slam-eredményét érte el.

Kapcsolódó linkek

tenisz.lap.hu
sport.lap.hu

A 18 esztendős magyar tehetség először jutott a 3. fordulóba Grand Slam-viadalon, ugyanakkor ezért a dicsőségért nagyon meg kellett küzdenie a 32. helyen rangsorolt Michaela Krajicek ellen. Az első szett például 64 perces öldöklő csatát hozott. Két-két brék után 3:3-ra álltak a felek, majd a holland teniszező hozta saját adogatójátékát, mi több: később két labdája is volt az 5:3-hoz. Szávay azonban hárította ezeket, kiegyenlített, aztán fordult a kocka, 5:5-nél elvette Krajicek adogatójátékát, és már a játszmáért szerválhatott. Ekkor viszont az ellenfele rázta meg magát, ezután a rövidítésben 4:4-ig fej-fej mellett haladtak a felek, majd Szávay zsinórban három labdamenetet megnyerve behúzta a játszmát.

US Open: Szávay Grand Slam-rekordja 1

Szávay Ágnes már a legjobb 32 között (MTI/EPA)

A folytatásban gyorsan elhúzott a magyar lány, 3:0-ra, majd 4:1-re is vezetett, ugyanakkor Krajicek nem adta fel: 4:2-nél újabb bréklabdához jutott, de Szávay ennek ellenére hozta a szervajátékát, és bár a következő gémet még átengedte a lelkesen játszó ellenfelének, végül a meccset is megnyerte, 1 óra 42 perc alatt 7:6, 6:3-ra diadalmaskodott. „Szerencsére a hátsérülésem után egyre jobban és jobban érzem magam. Furcsa volt korábbi páros partnerem ellen játszani. Utoljára még junior korunkban mérkőztünk meg egymás ellen. Nagyon jó a viszonyunk, Michaella nagyon kedves lány” – nyilatkozta az MTI-nek Szávay, aki újabb sikerének köszönhetően szinte biztos, hogy a következő világranglistán a legjobb harminc között szerepel majd. A jelenlegi legjobb magyar teniszező a 3. fordulóban az orosz Nagyja Petrovával találkozik – pályafutása során először.

Sarapova könnyed edzése

A 25 éves, világranglistán nyolcadik Petrova a 32 közé jutásért honfitársát, Anasztaszija Rogyionovát verte két szettben, 7:5, 6:1-re. Egyszóval igazolta a papírformát, mint a női mezőnyben mindenki. A negyedik helyen kiemelt Szvetlana Kuznyecovát ugyan a második szettben megtréfálta a francia Camille Pin, az orosz lány ettől annyira megijedt, hogy a harmadik, döntő menetet nullára hozta. Patty Schnyder viszont szinte meg sem izzadt a francia Severine Bremond ellen, a 11. helyen rangsorolt svájci mindössze három gémet bukva jutott tovább, és honfitársa, Martina Hingis is továbbment, miután 6:2, 7:5-re verte a francia Pauline Parmentiert. A kettes kiemelési számot kapó Maria Sarapova egyébként még Schnydernél is fukarabb volt az elajándékozott játékok tekintetében, csak egyetlen gémet engedett át az ausztrál Casey Dellacquának. „Az első perctől az utolsóig igyekszem keményen játszani, ugyanis pici esélyt sem szeretnék adni az ellenfeleimnek” – így Sarapova, aki egyike annak a tíz orosz lánynak, akik érdekeltek még az idei US Openen.

Blake először nyert „maratont”

A férfiak esetében sem tudunk meglepetésről beszámolni, az esélyesek ugyanis kivétel nélkül biztosították a helyüket a 32 között. A 2003-as bajnok, a 25. születésnapját ünneplő amerikai Andy Roddick az első játszmát ugyan elvesztette az argentin Jose Acasuso ellen, ám 6:1-gyel gyorsan egyenlített, és a harmadik felvonásban már 6:2-re vezetett, amikor ellenfele fájdalmas arccal jelezte: térdsérülése miatt nem tudja tovább folytatni. A szintén amerikai Donald Young Richard Gasquet elleni meccsének pedig úgy lett vége, hogy el sem kezdődött: a lázzal küzdő francia játékos ugyanis fájó szívvel visszalépett.

US Open: Szávay Grand Slam-rekordja 2

Ünnepeltek a James Blake-rajongók (Getty)

A hatodik helyen kiemelt James Blake viszont nem a láz, hanem ellenfele miatt izzadt meg, az ugyancsak francia Fabrice Santoro ugyanis ötszettes, hatalmas csatára késztette az amerikait, ám a végén a hazaiak kedvence ünnepelhetett. „Santoro feldühíti az ellenfeleit, hiszen ellene nem tudod, hogy mire számíthatsz. Volt egy-két labdamenet, amely mindent megváltoztathatott volna” – magyarázta Blake, aki pályafutása során először nyert ötszettes meccset. A New Yorki teniszező mellett a brit Andrew Murray, a svéd Thomas Johansson, illetve a spanyol Feliciano Lopez is maratoni csatában harcolta ki a továbbjutást. Ezzel szemben a negyedikként rangsorolt orosz Nyikolaj Davigyenko, valamint a kilencedikként kiemelt Tomas Berdych szettvesztés nélkül lépett tovább.