Oszaka 2007: Máté Gábor ötödik lett

Máté Gábor az ötödik, míg Kővágó Zoltán a kilencedik helyen végzett a férfi diszkoszvetésben az oszakai atlétikai világbajnokságon. Az aranyérmet nem kis meglepetésre az észt Gerd Kanter nyerte meg.

Az olimpiai ezüstérmes Kővágó Zoltán korábbi sérülése miatt hónapokat hagyott ki, így már az is jó eredménynek bizonyult, hogy a döntőbe bekerült.

Az első kísérlete (58.33) után másodjára jókorát javított (63.04), ám tovább nem tudott erősíteni (55.86), s így nem lépett tovább az első nyolc közé – kilencedikként végzett.

“Nem tudom, mi történt, ennél sokkal jobb formában vagyok” – mondta Kővágó. “A 63 nem rossz eredmény, de nagyon sűrű a mezőny. Érdekes eredmények születnek, Alekna mindig simán dobálja a 70 felettieket, most meg 63-ba beleordított, s velem együtt kiesett az egész évben jól versenyző lengyel Malachowski, meg a spanyol Pestano. Nem akarom ezt a teljesítményt a motorbalesetemre fogni, de úgy tűnik, sok volt az a négy hónap kihagyás.”

Máté Gábor 64.26-al nyitott, s harmadik próbálkozásával ötödikként lépett tovább (64.71), ám utána már nem javult – utolsó három kísérlete közül csak az első volt sikeres (63.09); így is megtartotta ötödik helyét.

“Kezdetnek nem rossz, főleg az olimpia előtt” – értékelte teljesítményét Máté Gábor, a békéscsabai CSASE atlétája. “Az volt a cél, hogy vegyem biztosan a selejtezőt, majd jussak be a nyolc közé, ahol már minden egyes helyezés ajándék. Méterben talán lehetett volna kicsit több, de a lényeg, a stabilitás, s én ebben az évben megtanultam biztosan 65 körül dobni. Egy kis technikai hiba kijavításával erre még rá tudok tenni, és szeretnék előrelépni az olimpián.”

Virgilijus Alekna trónfosztása

Az aranyért egyszemélyes volt a versenyfutás; a címvédő litván Virgilijus Alekna (65,24) legnagyobb bánatára. A kétszeres világbajnok ugyanis a dobogóról is lecsúszott, míg a tőle korábban rendre kikapó észt világranglista-vezető Gerd Kanter két alkalommal is 68 méter fölött teljesített (68.94 és 68.84), magabiztosan hódítva el a vb-címet.

A második helyet a németek 23 éves tehetsége, Robert Harting (66,68) hódította el, míg a két számban is induló, s a súlylökés fináléjában negyedik holland Rutger Smith (66,42) „gyengébb” számában lett bronzérmes.

“Hatalmas meglepetés Alekna, ahogy nevezik, A Gép szereplése, hiszen ő mindig szórni szokta a 70 métereket” – mondta az MTI kérdésére elemző Máté. “Az az igazság, hogy az egész vb alatt nem láttuk az edzőpályán. Kis szerencsével talán őt is megfoghattam volna. Szintén meglepetés Harting és Smith érmes helyezése, Harting csak német versenyeken indult, Smith pedig talán egy diszkosz viadalon idén.”

Kenyai tripla

A 3000 méteres akadályfutás férfi döntője a várakozásoknak megfelelően hármas kenyai sikerrel zárult. A futam nagy taktikai csatát hozott, az iram sokáig kifejezetten visszafogott volt. Az utolsó körökre a kenyaiak mellett a svéd Mustafa Mohamed és a burundi Tareq Mubarak Taher maradt az élbolyban, a záró 400 méteren azonban utóbbi két futó is lemaradt. A “háziversenyt” végül Kipruto nagy fölénnyel nyerte meg az olimpiai bajnok Ezekiel Kemboi és Richard Kipkemboi Mateloong előtt.

A nőknél 800 méteren az idei legjobb idővel rendelkező kenyai Janeth Jepkosgei szinte azonnal élre állt, s igyekezett lerázni a többieket. Az oroszok nem is tudták tartani vele a lépést, a marokkói Hasna Benhassi és a mozambiki Maria Mutola azonban megpróbálta befogni.

A célegyenesbe fordulva a táv korábbi egyeduralkodója, a mozambiki Mutola “félrelépett”, s összeesett, éppen egy fotóson landolva. Jepkosgei megnyújtotta lépteit, s 1:56.05 perccel, a világ idei legjobbjával nyert Benhassi előtt. Harmadiknak a pazar hajrát kivágó – a célegyenesbe fordulva még csak ötödikként érkező – spanyol Mayte Martinez érkezett. Mutola azzal vigasztalhatta magát, hogy kilencedik vb-jén nyolcadszor futott a döntőben, s ezzel csúcstartó.

Iszinbajeva “csak” nyert

Elmaradt az újabb Jelena Iszinbajeva-show, mivel az orosz sztárnak nem sikerült világcsúcsot javítania, de a papírformának megfelelően azért simán nyerte a rúdugrást.

A vb egyik legnagyobb klasszisának számító Iszinbajeva esetében – ahogy ő maga is nyilatkozta – csak az volt a kérdés, világrekorddal szerzi-e meg második világbajnoki címét is. Az olimpiai bajnok 25 éves atléta 4,65 méteren szállt be, majd a 4,80-at másodikra vitte, s ezen a magasságon már elfogytak riválisai. Ezután 5,02 méterre tetette a lécet, hogy ismét egy centiméterrel megjavítsa saját világcsúcsát – amelyet kév éve Helsinkiben ért el -, de ez nem sikerült. Iszinbajeva mögött a cseh Katerina Badurova és honfitársa, Szvetlana Feofanova szerezte meg az ezüst-, illetve bronzérmet.

Amerikai arany 400 gáton

Az amerikaiak négy dobogóesélyes versenyzővel érkeztek 400 m gáton, de közülük a címvédő Bershawn Jackson nem jutott döntőbe, ahol be kellett érniük egy éremmel – igaz, az arany lett. Kerron Clement, aki minden idők hetedik legjobb eredményével rendelkezik, biztosan vezetett a célegyenesben, de elaprózta az utolsó két gátat, s úgy tűnt, a világ- és olimpiai bajnok dominikai Felix Sanchez befogja. Azonban a 22 éves Clement tudott újítani, s 47.61 mp-cel, a világ idei legjobbjával nyert. Sanchez mögött az Eb-második lengyel Marek Plawgo ért célba.

Női távolugrásban nem történt meglepetés, az első három helyen három orosz versenyző vlégzett. Győzött Tatyjana Lebegyeva 7,03 méterrel, Ljudmilla Kolcsanova (6,92) és Tatyjana Kotova (6,90) előtt.