Oszaka 2007: Pars ötödik, Bekele triplázott

A kalapácsvető Pars Krisztián 80,93 méterrel az ötödik helyen végzett a 11. szabadtéri atlétikai világbajnokságon, Oszakában. Pars éremesélyesnek számított, de a dobogóra még hatan pályáztak.

A Dobó SE olimpiai ötödik versenyzője nem kezdett rosszul, első dobása 78,29 méterig szállt. A nyitó körben a szlovén Primoz Kozmus kezdett bele a leginkább, 80,68-cal, Pars a negyedik helyen várhatta a folytatást, amikor is elkezdtek sorjázni a 80 fölötti eredmények. A világranglistát vezető fehérorosz Vagyim Gyevjatovszkij (80,95), a sydneyi olimpiai bajnok lengyel Szymon Ziólkowski (80,09), a hazaiak sztárja, Murofusi Kodzsi (80,36) és a szlovák Libor Charfreitag (80,93) is bejelentkezett az éremért. De mindannyiukon túltett a 28 éves Kozmus, aki harmadikra 82,12-vel sokkolta a mezőnyt.

Pars csak a hetedik helyen jutott a nyolc közé – a harmadik kör után a többiek búcsúztak -, bár folyamatosan javított (79,49 és 79,55), de maradt 80 alatt. A szombathelyi kiválóságnak utolsóra jött ki igazán a lépés, illetve a forgás – 79,63 és 77,29 után 80,93 -, de ekkor már az éremért harcolók 81 fölött jártak.

Kozmust, úgy tűnt, senki nem tudja megszorítani, viszont Charfreitag (81,60) három centivel megelőzte Gyevjatovszkijt (81,57). S akkor jött Ivan Tyihon! A címvédő fehérorosz klasszis, aki két érvénytelennel kezdett, majd éppen csak befért a nyolc közé, utolsóra 83,63 méterig hajította a kalapácsot. Ezzel 2003 (Párizs) és 2005 (Helsinki) után harmadik vb-aranyérmét szerezte, erre még nem volt példa a vb-k történetében. Kozmus, bár 82,29-re javított, leszorult a dobogó legfelső fokáról. Pars mögött végzett két olimpiai bajnok, az Annus Adrián kizárásával athéni aranyérmes Murofusi (80,46), s a Sydneyben első Ziólkowski (80,09).

„Örülök, hogy résztvevője lehettem ennek a fantasztikus döntőnek, de sajnálom, hogy nem sikerült előbb 80 m fölött dobni” – mondta a 25 éves Pars, aki 81,40-nel negyedik volt az idei világranglistán, így éremesélyesnek számított. “A bal combomban éreztem egy kis fájdalmat, ezért nem tudtam rendesen megcsinálni a forgást, csak a legutolsóra. Ez talán egy métert is kivett a dobásokból. Ha mondjuk harmadikra tudtam volna 80 fölé kerülni, s azon fél métert javítani, akkor lett volna esélyem az éremre. De talán még nem is volt ilyen erős döntő, heten kerültek 80, négyen 81 fölé. Meg kell becsülni egy világversenyen az 5-6. helyet is, végre tudtam a fináléban 80 fölött dobni. Huszonöt éves vagyok, egy kalapácsvető innentől érik be, jövőre javítanom kell az olimpián, aztán a következő vb-n megcsinálni az érmet.”

Petráhn Barbara hetedikként ért célba futamában a női 400 m elődöntőjében, 52.12 mp-cel összesítésben a 22. lett. Vári Edit sem folytathatja 100 m gáton 13.28 mp-cel kiesett az előfutamban, összesítésben a 29. helyen végzett.

Férfi hármasugrásban – az olimpiai bajnok svéd Christian Olsson távollétében – meglepetésre a portugál Nelson Évora (17,74 m) győzött. A nőknél 3000 m akadályon az oroszok külön versenyét a Helsinkiben második Jekatyerina Volkova (9:06.57 p) nyerte.

A női 100 méteres fináléban három vágtázó szinte egyszerre esett célba: a célfotó segítségével hosszú percek után derült csak ki, hogy az egyaránt 11.01 mp-cel beérő 200-as olimpiai bajnok jamaicai Veronica Campbell és a címvédő amerikai Lauryn Williams közül előbbi győzött, míg a harmadik a szintén amerikai Carmelita Jeter lett 11.02-vel.

“Amikor a célfotó elemzésére vártunk, már akkor is éreztem, hogy én nyertem – mondta Campbell. – Remekül rajtoltam, jól sikerült a hajrám, ezért biztos voltam a sikeremben. Ez az arany nagyon sokat jelent nekem, vb-t még nem sikerült nyernem.”

“Ha tudtam volna, hogy ennyire szoros a befutó, nem veszek vissza a tempóból – bosszankodott az ezüstérmes Williams. – Két-három gyors lépést még bírtam volna, csak úgy éreztem, már nincs rá szükség. Bár kikaptam, büszke vagyok arra, hogy részese lehettem ennek a történelmi jelentőségű döntőnek.”

A harmadik helyen záró Jeter örömében sírva fakadt.
“Nagyon boldog vagyok, életem legnagyobb élménye volt a mai finálé. Ezt a napot soha nem fogom elfelejteni.”

Az etióp Kenenisa Bekele 10 ezer méteren egymás után harmadik aranyérmét nyerte az atlétikai világbajnokságok történetében, miután Párizst és Helsinkit követően Oszakában sem talált legyőzőre.

A papírformának megfelelően az etiópok egymás között döntötték el az első hely sorsát. Fokozatosan rázták le a többieket, 8000 méter után már csak a kenyai Martin Irungu Mathati és az eritreai Zersenay Tadese tudott lépést tartani Bekelével és az idei világranglistát vezető Sileshi Sihinével. Egy km-rel a cél előtt Tadese is lemaradt, majd az utolsó körben az etiópok ott hagyták a kenyait. Sihine megpróbálta megtréfálni az olimpiai bajnokot, aki egy darabig ezt tűrte, majd a célegyenesben jó húsz métert rávert honfitársára, s 27:05.89 perccel biztosan győzött.

Hétfőn az is kiderült, hogy az eddig elvégzett 558 doppingellenőrzés mindegyike negatív eredményt hozott. A szervezők tájékoztatása szerint az elmúlt hét napban 195 vizelet- és 363 vérmintát teszteltek az ellenőrök, amelyet 500 atlétától vettek. Az idei vb-n minden eddiginél több, összesen ezer doppingellenőrzésre kerül sor.