Palik és Szalay is javított

Palik Lászlóék és Szalay Balázsék is előrébb léptek az összetettben, miután szép eredménnyel letudták az idei Dakar leghosszabb napját. Egy Hummer nyert, egy BMW borult.

A csütörtöki napon Mauritániában száguldozott a mezőny, nem kevesebb, mint 817 kilométert. A mért szakasz 394 km hosszú volt. A száguldozást szó szerint kell érteni, mert az autósok és motorosok krémje egyaránt 180 km/órás sebesség felett is szántotta a homokot Afrikában.

Gyorsak a magyarok

Az autóval induló 2 magyar páros mindegyike kitett magáért, és kis különbséggel majdnem egymás után értek be a zouerati célba. Ezúttal a Palik–Darázsi-duó volt a gyorsabb, ők a 42. helyen értek célba, és az összetettben is ugyanezt a helyet birtokolják.

A Szalay–Bunkóczi párosnak kalandosabb volt a mai nap, de némi fohászkodással sikerült a 45. helyre bekormányozni az Opel Antarát. Összetettben ők kicsivel előrébb, a 40. helyen tanyáznak. A páros reggeli nélkül vágott a sivatagnak, mivel a hatalmas porvihar miatt le kellett bontani az étkezősátrat. Az égiek ezek után sem voltak kegyesek a versenyzőkhöz, mert a szakasz elejét szakadó esőben kellett megtenni – bár ez főleg a motorosokat kínozta.

Az Opel Antarának az indulás után gondja volt a benzinnyomással, és emiatt túl sokat fogyasztott a versenyautó, de szerencsére még a szelektív szakasz előtt sikerült kijavítani a hibát. „Amikor megérkeztünk a táborba, a mutató már jó ideje a nulla alatt volt, úgyhogy eléggé izgultunk – mondta Szalay. – Az első mauritániai szakasz nagyon tetszett, bár az elején kissé erőtlennek éreztem az autót. A tevefüvek között aztán megjött a kedvem, ott már tényleg jó tempót diktáltunk. Az Opel Antara kiválóan vette az első igazán komoly, sivatagi akadályt.”

A mai szakaszt Robby Gordon nyerte meg Hummerével, alig néhány másodperccel Jean-Louis Schlesser (Schles-Ford-Raid) előtt. Harmadik a Volkswagennel induló Villiers, akit az összetettben még mindig vezető Carlos Sainz követett. Az eddigiekben szépen autózó Guerlain Chicherit fejtetőre állította a BMW X3-ast, és feladni kényszerült a versenyt.

Motorosok, kamionosok

A motorosok között az élen álló Marc Comát Jordi Viladoms (KTM) előzte meg , de Esteve Pujol többperces hátránnyal érkezett csak be. A magyarok közül ma Kátai Péter nagyon kitett magáért, és eddigi legjobb helyezését érte el. A 28. helyen gurult be. Összetettben 53., hárommal a másik magyar motoros, Dési előtt, aki ma 55. lett.

Vlagyimir Csagin kiesése után nem volt nagy változás a kamionosok között, az első három helyen az összetettben is vezető 3 trió ért be egymás után. A magyarok közül szép eredménnyel a 17. helyen zárt a Darázsi–Laklóth–Szalai hármas, míg a Szobi–Éder–Jobbágy trió a 34. helyen végzett. 40. helyen ért be a harmadik magyar kamion.