Bár az egyházi állam újra meg újra értésre adja, hogy nem kíván beavatkozni az olasz választási hadjáratba, a valóság másként fest. Az utóbbi időben magas rangú egyházi személyiségek ismételten felhívták az olaszokat: szavazzanak azokra a pártokra április 9-én, amelyek leginkább a szívükön viselik a családok sorsát és az élet védelmét.
Az olasz püspöki konferencia elnöke, a befolyásos Camillo Ruini bíboros az elmúlt hetekben több ízben síkraszállt a hagyományos család megvédéséért, pálcát törve az azonos neműek házassága fölött, amely számos nyugat-európai országban már engedélyezett. Szavai szerint az azonos nemű emberek házasságában az “anarchikus szabadság” jut kifejezésre. A bíboros határozottan elutasítja a hetero- és homoszexuális párok közötti – Prodiék által bevezetni tervezett – polgári szolidaritási paktumot is.
Berlusconi dicsérte a bíborost
Silvio Berlusconi kormányfő dicsérő szavakkal illette Ruini álláspontját. Szerinte a bíboros nem avatkozott be Olaszország politikai ügyeibe. Mindössze arról van szó, hogy “az egyház fontos tényező társadalmi életünkben, képviselőinek pedig joguk van véleményük kifejtéséhez” – hangoztatta a miniszterelnök. Mint hozzátette: az általa vezetett jobbközép tömb, a Casa della Libertá (A szabadság háza) mindig is azon fáradozott, hogy védelmezze a házasságon alapuló családot.
Prodiék vezetnek
A Berlusconi-féle tömb friss kimutatások szerint 5 százalékos hátrányban van a baloldali vetélytárssal szemben. A kormánypártok az utóbbi napokban minden olaszországi papnak bemutatták a választási programjukat tartalmazó brosúrát, amelynek középpontjában a család és a szociálpolitika áll. A kormányfő azt tervezte, hogy az Európai Néppárthoz tartozó kormányfők küldöttségének az élén március 30-án a Vatikánba látogat. A baloldal tiltakozásának hatására, amely azzal vádolta Berlusconit, hogy röviddel a választások előtt így akar pontokat szerezni a katolikus szavazók körében, a miniszterelnök végül lemondott a vizitről.