Élet-Stílus

Vaclav Havel Budapestre jön és Prágáról mesél

A volt elnök személyesen erősíti a Prága-imázst november 21-én, de az általa kiválasztott cseh reprezentánsok négy napig varázsolják a hajóra az arany város kultúráját.

Az Én városom/My City az A38 Hajó rendhagyó fesztiválsorozata, amelynek fő célja, hogy sajátos szemszögből mutassa be Európa jelentős városainak kultúráját. Az A38 Hajó az adott városok egy-egy jelentős személyiségét, közismert lakóját kéri fel, hogy segédkezzen a program összeállításában, és a város kultúrájának, művészeinek, jellegzetes helyszíneinek bemutatásában.

A fesztiválok lényege tehát a személyesség: városok, ahogy azokat reprezentáns lakóik látják.
Az Én városom/My City sorozatban elsőként Prágát látja vendégül az A38 Hajó. A város talán legismertebb és leginkább tiszteletreméltó lakója, Václav Havel író, a Cseh Köztársaság volt elnöke segített kiválasztani azokat a személyeket, művészeket, akik szerinte nagy hatást gyakoroltak és gyakorolnak Prága életére, sőt, Havel személyes jelenlétével is megtiszteli a fesztivált.

Fellép a hetvenes évek underground rockjának legfontosabb képviselője, a Charta ’77 mozgalmat „kiváltó” Plastic People of the Universe, a kiváló bőgős és basszusgitáros, Miroslav Vitous, illetve a fiatalabb generáció képviseletében az nemzetközi hírnévnek örvendő elektronikus tánczenekar, az Ohm Square. A csehek mellett számos magyar zenekar is koncertezik: az Ős-Kontroll, az efZámbó Happy Dead Band, a Grencsó Bio Kollektív, a Másfél, és az Evil Playground.

A zenei programok mellett látható lesz az egyik legkiválóbb cseh rendezőnő, Vera Chytilová Prága – Európa nyugtalan szíve című dokumentumfilmje. A hajón kiállításra kerül a Prága köztereit előszeretettel felforgató képzőművész, David Černý Baby című híres installációja. A fesztivál alatt és az azt követő héten az A38 Hajó éttermében Irena Košiková, Havel elnöki szakácsnőjének és az egyik legnevesebb prágai étterem vezetőjének ételeit lehet megkóstolni.

November 21-én beszélgetésre kerül sor a cseh fővárosról, melynek résztvevői közt üdvözölhetjük magát Havelt, David Černýt és Vera Chytilovát, Irena Košikovát, Konrád György írót, illetve az egykori prágai magyar nagykövetet, a Magyar Intézet jelenlegi vezetőjét, Varga Györgyöt. A beszélgetés szüneteiben Jirí Všetečka, a kiváló fényképész prágai fotográfiáiból látható vetítés.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik