„Újabb politikai sarcról kell beszámolnom, ami világosan megmutatja, hogy politikai döntés született a kormányban” – mondta Karácsony Gergely szerda reggeli sajtótájékoztatóján. A főpolgármester közölte:
most konkrétan a kaszinótulajdonosok zsebébe teszik azt a pénzt, amit elvesznek a fővárostól.
Tájékoztatása szerint egy, az idei adótörvények módosítására vonatkozó javaslat értelmében a szerencsejáték-iparban, „amiben csak állami cégek és Fidesz-közeli kaszinók foglalnak helyet”, a negyedére csökkentik az iparűzésiadó-fizetési kötelezettséget, azaz
kivesznek közel 18 milliárd forint iparűzésiadó-bevételt a főváros és a kerületek költségvetéséből.
A főpolgármester hangsúlyozta, hogy nemcsak az állami Szerencsejáték Zrt., hanem Fidesz-közeli kaszinók is érintettek. Példaként az LVC Diamond Kft.-t hozta fel, amely a budapesti kaszinóbiznisz legfontosabb szereplője. „Különösen aggályos, hogy ennek a törvénynek a Fidesz frakcióvezetőjének férje, illetve a hozzá kapcsolódó üzleti kör lesznek a haszonélvezői a főváros kárára. Ez a cég most nem Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszteré, de ugyanaz az érdekkör sertepertél a budapestiek pénze körül, mégpedig Garancsi István és Habony Árpád”, mondta. Amint a napokban megírtuk, a páros 21,4 milliárd forint osztalékot vehetett ki a közös kaszinócégéből, amit május 25-éig ki is kellett fizetni nekik.
Azt a pénzt, amit elvesznek a budapestiektől, odaadják a fideszes kaszinótulajdonosoknak – foglalta össze Karácsony.
A főpolgármester ezt követően jelezte: nem tudja kizárni, hogy lesznek a pénteki 10 perces közlekedésleállásnál hosszabb munkabeszüntetések is. (A tiltakozást Karácsony azután jelentette be, hogy a kormány 10 milliárd forintot leemelt a főváros számlájáról a be nem fizetett szolidaritási adó miatt.)
Karácsony újságírói kérdésre válaszolva közölte, hogy nagyon buta lépésnek tartaná, ha felmondanák a kormánnyal kötött vármegyebérlet-szerződést. Sztrájkhullám fog elindulni, és veszélybe kerülnek a közszolgáltatások a főpolgármester szerint, „ha élesedik a mostani helyzet”.