Belföld

Váratlan helyen bukkant fel Matolcsy György, és mesélni kezdett, hogyan mentette meg Magyarországot a 700 forintos eurótól

Fülöp Dániel / 24.hu
Fülöp Dániel / 24.hu

Egy könyvespolccal és rajta Orbán Viktor Egy az ország című kötetével a háttérben adta elő Matolcsy György friss Youtube-csatornáján, hogyan mentette meg Magyarországot az általa vezetett Magyar Nemzeti Bank a 700 forintos eurótól.

A március elején távozó volt jegybankelnök ugyanis videó-, illetve podcastsorozatot indított, melyben az elmúlt 15 év gazdasági lépéseit és fejlődését akarja elmagyarázni, az első részben mindjárt a 2020 és 2025 közti évekről beszélt.

A legfőbb állításai ezek voltak:

  • 2020 elejéig nagyon jól ment a magyar gazdaságnak,
  • 2010 és 2013 közt egy erős reformidőszak volt, amikor az állami pénzügyeket rendbe tették (ekkor ő gazdasági miniszter volt),
  • ezután 2013 és 2019 közt felívelő időszak jött, jelentős sikerekkel (ekkor már a jegybankot vezette),
  • 2020-ban a Covid-válságot Magyarország remekül kezelte, mivel megvolt a kormány és az MNB közötti összhang, amely összetett válságkezelést tett lehetővé.

Ennyi siker után adja elő azt Matolcsy némileg váratlanul, hogy Magyarország az EU legsebezhetőbb országává vált, ám „2022. október 14-én megállítottuk azt a pénzügyi, életveszélyes támadást”, amely ha sikeresnek bizonyul, akkor „az egész évtizedet kisöpri”, euró árfolyama a 500 és 700 forintos sávba ugrott volna fel (az akkor tapasztalt 430-as szintről). Matolcsy elmondta: az „MNB azzal fékezte meg a kialakulóban lévő árfolyamválságot, hogy az irányadó kamatot 18 százalékra emelte, különben 500 forintnál is többre emelkedhetett volna az euró árfolyam.” Arra utalt, hogy a spekulánsok jelentette fenyegetés részleteibe még a kormányt sem avathatták be.

Mindez azt jelenti – érvelt Matolcsy –,  hogy 2022 és 2025 között 30–40 százalékos infláció jöhetett volna, ha az MNB nem emel kamatot.

Matolcsy ezután beszélt a jegybanki alapítványok ügyéről, kijelentve: az ügyben feljelentést tevő Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentéseit alaptalannak tartja, a 80 százalékát hamisnak, 20 százalékát igaztalannak. Volt helyettese, Windisch László ÁSZ-elnök szerinte nem mond igazat, amikor azt állítja, hogy Matolcsy elismerte: „a jegybank alapítványa pénzügyileg bajban van”. Matolcsy szerint ez nem igaz, mivel az alapítvány „kiválóan gazdálkodott”, a vagyona lényegesen több, mint annak alapításakor volt, az 500 milliárd forintot is meghaladja.

Beszámoltunk róla korábban: hűtlen kezelés miatt nyomozás indult az MNB alapítványa és annak cégei ügyében, miután nyilvánosságra kerültek az ÁSZ súlyos megállapításokat tartalmazó jelentései. Az Állami Számvevőszék szerint a nemzeti bank alapítványának vagyonát kezelő cég kockáztatta a rábízott vagyont, amikor több százmilliárd forintot fektetett be két külföldi ingatlancégbe, amelyek sokat vesztettek az értékükből a vásárlás óta. Az egyik esetben ráadásul az Optima csoport 60 milliárd forint indokolatlan felárat fizetett a részvényekért.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik