A Demokratikus Koalíció benyújtotta javaslatát, amely módosítaná „a szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról és kezeléséről szóló” 2022-ben elfogadott törvényt. Az ellenzéki párt azt írta: megdöbbentőnek tartja, hogy a kihirdetett háborús veszélyhelyzet dacára Orbán Viktor és családja Indiában nyaralt több héten át, amit ráadásul igyekezett titokban tartani.
A DK szerint a kormány tagjainak, különösen a miniszterelnöknek, háborús veszélyhelyzetben itthon a helye. A jogszabályt ezért azzal egészítenék ki, hogy a kormány tagja veszélyhelyzet ideje alatt különösen indokolt esetben, csak hivatalos célú utazás miatt
legfeljebb 48 óra időtartamra hagyhatja el Magyarország területét.
A kormány tagjának hazaérkezése után az utazásról, annak költségeiről, tárgyalása eredményéről, a résztvevők köréről 10 munkanapon belül be kellene számolni az Országgyűlés külügyi bizottságának.
Veszélyhelyzet ideje alatt a kormánynak nyilvánosságra kellene hoznia és részletesen bemutatnia
- a pénzügyi döntéseit megalapozó adatokat, számításokat,
- az általa vállalt kötelezettségek indokoltságát, költségvetési kihatását,
- az elfogadott költségvetés módosításának, a költségvetési előirányzatok átcsoportosításának okát, pénzügyi hátterét,
- a költségvetési és pénzügyi támogatások odaítélésének szempontjait, indokait.
A veszélyhelyzet ideje alatt kiadott rendeleteket a kormánynak haladéktalanul be kellene nyújtania jóváhagyásra az Országgyűlésnek.
A DK érvelése szerint a háborús veszélyhelyzetet az orosz-ukrán háborúra hivatkozva valójában azért vezették be, hogy bármit megtehessenek a magyarokkal. Közben Orbán Viktor és kormánya tagja
vidáman járják a világot az adófizetők költségén, a közpénzből felhizlalt milliárdosok magángépein.
A DK szerint jogos kérdés: ha a kormány szerint háborús veszélyhelyzet van, küszöbön a harmadik világháború, hogyan tűnhet el titokban egy ország felelős vezetője.
A párt az átláthatóság, az ellenőrzés és az elszámoltathatóság érdekében javasolja, hogy a veszélyhelyzet idején hozott minden pénzügyi döntéséről részletesen számoljon be a kormány, a veszélyhelyzeti rendeleteket azonnal terjessze a parlament elé jóváhagyásra. Ezek az adatok a köz számára fontos, közérdekű információkat tartalmaznak, elzárásukat semmi sem indokolja. Az ellenzéki párt azt várja a parlamenti szavazástól, hogy kiderüljön, a Fidesz komolyan gondolja-e a veszélyhelyzetet. Azt írják: a fideszesek luxusnyaralásokon költik a magyaroktól lopott közpénzt háborús veszélyhelyzetben, amit maguk sem vesznek komolyan.
A módosítás elfogadására semmi esély, az viszont tény, hogy az Orbán-kormány nagyon régóta rendeleti úton kormányoz, a fideszes többségű parlament újra és újra felhatalmazza a háborús veszélyhelyzet 180 napos meghosszabbítására, mondván, „továbbra is biztosítani kell a hatékony, gyors nemzeti válaszok kialakításának lehetőségét”. Legutóbb november közepén éltek a lehetőséggel, 2025. május 18-ig tolták ki a háborús veszélyhelyzetet.
Tavaly szeptember elején a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet is meghosszabbították, azt 2025. március 7-éig, de egy rendelettervezet szerint az 2025 szeptemberéig marad, mert az országos rendőrfőkapitány és a menekültügyi hatóság vezetőjének tájékoztatása alapján feltételei fennállnak. Az Orbán Viktor miniszterelnök által szignózott rendelet március 6-án lépne hatályba. Kövér László fideszes házelnök már jóval a rendeleti kormányzás előtt a rendeleti kormányzás mellett érvelt. Úgy vélte: azért, hogy a végrehajtó hatalom ellenőrzésére a képviselőknek több idejük jusson, meg kellene próbálni a munkát másképp elosztani: amit nem a törvényhozásban kell elvégezni, azt ne ők végezzék el, hagyják a jogszabályalkotás alacsonyabb szintjére.