Belföld

Ezért nem csatlakozik az orvostüntetéshez a szakdolgozói kamara

Farkas Norbert / 24.hu
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara demonstrációt tartott 2021. július 31-én a Hősök terén.
Farkas Norbert / 24.hu
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara demonstrációt tartott 2021. július 31-én a Hősök terén.
A MESZK – amely 2021-ben tüntetést szervezett a Hősök terére – elsősorban a tárgyalásban és az egyeztetésben látja a megoldások keresését.

Nemrég jelentette be a Magyar Orvosi Kamara, hogy március 8-ra demonstrációt szervez a Kossuth térre a jobb egészségügyi ellátásért. A hosszú távú reformok fontosságán, a túlterhelt kórházakon, az összeomló háziorvosi rendszeren, az elégtelen finanszírozáson és a növekvő várólistákon túl az orvos- és ápolóhiányra is szeretné felhívni a figyelmet a MOK, amely február elején kampányt is indított a közösségi médiában, amelyben igyekszik tényszerűen bemutatni a magyar egészségügy állapotát.

Az orvoskamara mindenkit vár a tüntetésre, az orvosokon kívül leginkább az egészségügyi szakdolgozókat, akik ugyanolyan fontos és elengedhetetlen szereplői az ellátásnak. Álmos Péter MOK-elnök a demonstrációt bejelentő sajtótájékoztatón azt mondta: jelezte a másik két egészségügyi kamarának is (a gyógyszerészeknek és a szakdolgozóknak) a kampányt, és nyitott a lehetőség az együttműködésre.

Lapunknak az érintett kamarák vezetői akkor jelezték, hogy a demonstráció időpontjában más elfoglaltságuk lesz. Néhány nappal ezelőtt ugyanakkor a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) egyértelművé tette, hogy nem csatlakozik a demonstrációhoz. A MESZK azt közölte, „országos elnökségéhez, területi szervezeteihez és szakmai tagozataihoz nem érkezett sem hivatalos, sem informális megkeresés a Magyar Orvosi Kamarától a tervezett demonstrációval kapcsolatban.”

„Köztestületünk megalakulása óta mindig markánsan jelezte és jelzi a szakdolgozók élet- és munkakörülményeiben tapasztalható változásokat, tendenciákat. Adatokkal alátámasztva álltunk és állunk ki az egyre csökkenő szakdolgozói létszám megállítása, a leterhelt és kimerült kollégáink támogatása mellett. Ágazatunkban megjelenő – szakdolgozókat érintő – negatív jelenségek és tendenciák okán írásban és szóban is határozottan fordulunk az ágazat vezetéséhez. Kiemelt feladatként kezeljük az egészségügyi szakképzést és meghatározó szerepet vállalunk ennek újraindításában, az utánpótlás biztosításában és a pályaválasztás ösztönzésében” – hangsúlyozza közleményében a MESZK, amely hozzáteszi,

elsősorban a tárgyalásban és az egyeztetésben látja a megoldások keresését és a problémák rendezésének egyedüli útját.

„Meggyőződésünk, hogy a magyar betegek megfelelő ellátásához jól képzett, motivált, a minőségi és a biztonságos betegellátáshoz illeszkedő számú magyar szakdolgozóra van szükség. Ennek egyik alapfeltétele, hogy a döntéshozók és a magyar társadalom is mellénk álljon, mint, ahogy ezt a Covid–19 világjárvány első szakaszában már megtették. Mindezek eléréséhez elengedhetetlen az is, hogy az egészségügyi ellátás teljes költségét fedező finanszírozás biztosított legyen” – zárul a MESZK közleménye.

A felszólalók között lesz szakdolgozó is

Az orvoskamara a Facebookon reagált a szakdolgozói kamara közleményére, jelezve, hogy szeretettel invitálják a demonstrációra a MESZK-et. „Tiszteletben tartjuk természetesen azt is, ha a posztotokban leírt érdekérvényesítési megközelítés mellett döntötök, és a háttérben maradtok. A MOK részéről mindenesetre a szakdolgozó kollégákat nagyon várjuk a rendezvényre, hiszen, ahogy a gyógyítás csak csapatmunkában képzelhető el, úgy az egészségügy jobbá tételéhez sem elegendők önmagukban az orvosok” – írja a kamara, hozzátéve: a március 8-ai rendezvényen a felszólalók között egyébként lesz egy szakdolgozó is.

A Független Egészségügyi Szakszervezet viszont csatlakozik a MOK kampányához, és részt vesz a március 8-i demonstráción. „Támogatunk minden olyan kezdeményezést, ami javítja a gyógyítás feltételeit, az itt dolgozók anyagi helyzetét, munkakörülményeit, hogy a betegek ellátásához elég munkavállaló legyen, csökkenjen a munkaterhelés, és legyen elég pénz a gyógyítást segítő  és a munkát könnyítő eszközökre, gyógyszerekre, fűtésre és klímára, a munkabérekre, beleértve a pótlékok kifizetését, legyen előre tervezhető életpálya az itt dolgozók számára” – jelezték a Facebookon. 

A szakdolgozói kamara távolmaradása azért is érdekes, mert 2021 nyarán a Hősök terére szervezett tüntetést többek között az egészségügyi szolgálati jogviszony életbe lépése ellen. A MESZK akkor azt is nehezményezte, hogy a döntéshozók nem hallgatták meg a szervezet, így az általuk képviselt szakdolgozók jelzéseit – sem a tárgyalóasztalnál, sem levélben. Az eseményen több ezer szakdolgozó gyűlt össze, és skandálta Kásler Miklós akkori emberi erőforrások miniszter nevét, felszólítva őt, hogy mondjon le. A demonstráción felszólalt az orvoskamara akkori elnöke, Kincses Gyula is.

Kapcsolódó
Kásler Miklós lemondását követelte a Hősök terén tüntető több ezer egészségügyi dolgozó
Sem Kásler Miklós, sem pedig Pintér Sándor nem ment el a naggyűlésre. Mindkettőjüket kifütyülte a tömeg.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik