Januárban lettek nyilvánosak a képviselői és állami vezetői vagyonnyilatkozatok, ezek tartalmáról lapunk is több cikkben beszámolt, Semjén Zsolt drága hobbijától a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjének 400 milliós megtakarításán át Szentkirályi Alexandra tanácsadásáig.
A K-Monitoron csütörtökön újabb cikk jelent meg a témában, ezúttal formai kritikákkal. A közpénzek átláthatóságát monitorozó portál korábban az Országgyűlés mentelmi bizottságához fordult, mert egy sor kormányzati vezető szabálytalanul töltötte ki az ívet. Köztük volt Semjén Zsolt mellett Orbán Viktor miniszterelnök és Vitályos Eszter kormányszóvivő is.
Orbán esetében is a vagyonnyilatkozat B részét jelentő jövedelemnyilatkozat kitöltésével adódtak gondok. Ez 2022 óta része az eljárásnak, három része van, az elsőben a képviselő a mandátumát megelőző funkcióiról kell, hogy beszámoljon, Ez azért fontos, hogy követni lehessen, volt-e az alanynak bármi olyan munkája, tisztsége a képviselőséget megelőzően, ami miatt összeférhetetlenségi kockázatok merülhetnek fel. Innen tudtuk meg, hogy Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője a sörgyárak szövetségének fizetési listáján volt.
A K-Monitor szerint ebben a részben sokaknál „összevissza keverednek korábbi és jelenlegi állami és egyéb tevékenységek”, így Orbánnál és Vitályosnál is. A portál megjegyzi ugyanakkor, hogy összeférhetetlenségről nyilván nincs szó esetükben, de szembeötlő, hogy nem sikerült mindent a megfelelő helyre beírni. A cikk rajtuk és Semjénen kívül Budai Gyulát, Farkas Örst, Farkas Sándort, Hornung Ágnest, Illés Boglárkát, Koncz Zsófiát, Nacsa Lőrincet, Óvádi Pétert, Soltész Miklóst, Szabó Tündét, Vargha Tamást és Zsigó Róbertet említi név szerint a kormánypárti politikusok közül.
Orbán és Vitályos azóta sem javították a vagyonnyilatkozatukat, de retorzióra nem kell számítaniuk. „Ahogy az eltitkolt ingatlanok és családi vagyonok miatt, úgy a hibás kitöltésért sem jár semmi szankció, ha később korrigálják” – jegyzi meg a portál.