Belföld

Energiaügyi államtitkár: önálló vízkutat építhetnek a legnagyobb vízzabáló akkumulátoripari gyárhoz

MTI / Bodnár Boglárka
MTI / Bodnár Boglárka

Milyen környezeti és társadalmi hatásokkal járhat az LG Toray Hungary Battery Separator Kft. nyergesújfalui akkumulátoripari gyárának bővítése, amellyel Magyarország legnagyobb vízigényű üzemévé válik – kérdezte Vadai Ágnes az energiaügyi minisztert.

A DK-s országgyűlési képviselő a 24.hu cikke alapján fordult írásbeli kérdéssel Lantos Csabához.

Lapunk tavaly nyáron írt arról, hogy az LG Toray Hungary Battery Separator Kft. bővítené nyergesújfalui akkumulátoripari gyárát. Június 27-én került fel a Komárom megyei kormányhivatal honlapjára, hogy az üzem vízellátásáról és szennyvízkezeléséről előzetes vizsgálati eljárást kezdeményeztek.

A cikkben az is szerepelt, hogy Tordai Bence, a Párbeszéd–Zöldek frakcióvezetője szerint ez lenne Magyarország legnagyobb „vízzabáló” üzeme, amely jelentős mennyiségű tisztított szennyvizet is kibocsátana a Dunába.

Vadai többek között azt kérdezte, hogy

  • figyelembe vették-e az érintett régió lakosságának véleményét a környezeti hatásvizsgálat során, és ha igen, milyen intézkedéseket hoztak a lakosság által megfogalmazott aggályok enyhítésére?
  • Hogyan érintheti a helyi lakosság ivóvízellátását az üzem megnövekedett vízigénye?
  • Hogyan értékeli a minisztérium a tervezett napi 13.500 m³-es dunai vízkivétel és a napi 12.500 m³ tisztítottszennyvíz-bevezetésének hatását a Duna ökológiai egyensúlyára, különösen a Natura 2000-es területek védelme tekintetében?
  • Milyen garanciákat vállal és milyen monitoringrendszert alkalmaz a beruházó annak érdekében, hogy a vízkivétel és a szennyvízkibocsátás ne okozzon maradandó károkat a helyi ökoszisztémában, különösen a Duna menti Natura 2000-es területeken?

A kormány kiemelt figyelmet fordít a magyar emberek egészsége és a környezeti értékek védelmére, írta válaszában a miniszter helyett Czepek Gábor államtitkár.

A válasz szerint már kiépített gyártelep megvalósult vízellátása jelenleg a teleptől keletre található nyergesújfalui vízbázisra van csatlakoztatva. A technológiához felhasznált ipari vízmennyiséget a Nyergesi Vízszolgáltató Kft. szolgáltatja. A szennyvízkezelése, tisztított szennyvizeinek elvezetése a tőle nyugatra található Zoltek Zrt. és a Nyergesi Vízszolgáltató Kft. rendszerein keresztül biztosított.

Mindezek mellett az LG – Toray Kft. önálló, a Toray csoporthoz tartozó dunai felszíni vízkivételi művet, és dunai sodorvonali tisztított szennyvízbevezetést kíván létesíteni, amely a Zoltek Zrt. és a Nyergesi Vízszolgáltató Kft. meglévő erőforrásainak felhasználásától független módon üzemeltethető. Ezzel összefüggésben a cég egy teljesen új, saját vízkezelő rendszer, tisztítómű kiépítését tervezi. A Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal által kiadmányozott döntés a nyergesújfalui telephelyén vízkezelés és tisztított szennyvízelvezetés fejlesztésének környezeti hatásait vizsgálta és környezetvédelmi engedélyt adott az LG Toray Hungary Battery Separator Kft. részére

– írta Czepek.

Az államtitkár szerint a beruházónak a felszín alatti víz és a földtani közeg vonatkozásában monitoringtevékenységet kell végeznie az egységes környezethasználati engedélyben előírt gyakorisággal, a felszín alatti víz tekintetében legalább öt-, a földtani közeg tekintetében legalább tízévente.

Környezeti hatásvizsgálatot kell minden olyan esetben végezni, amikor Natura 2000 terület érintettségéről lehet szó. Az államtitkár azt is írta, hogy a szakértő javaslat szerint azonban ebben az esetben az érintett Natura 2000 területeken nem várható negatív hatás a terület élőhelyeire és fajaira.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik