Belföld

Kunetz Zsombor: Az Országos Mentőszolgálat az összeomlás állatorvosi lovává vált

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu

Az országos mentőszolgálat kiérkezési statisztikáit kérte ki még tavaly novemberben közérdekű adatigényléssel Kunetz Zsombor. Az egészségügyi elemző részletesen feldolgozta az adatokat, amelyeket Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója még december 20-i dátummal küldött levelének mellékleteként adott meg.

Az elemző az adatok elemzését követően több jelentős megállapítást tett. Ezek szerint a mentőszolgálat az esetek felében nem tudja biztosítani a 25 perces kiérkezési időt sem Budapesten.

Az OMSZ problémái mögött húzódó okokat Kunetz Zsombor három nagyobb csoportra osztotta:

  • a beérkező feladatok mennyisége,
  • belső probléma: végig kell gondolni, miért van akkora fluktuáció a szervezetben, és miért nem áll rendelkezésre megfelelő minőségű és mennyiségű munkaerő,
  • olyan külső okok, amelyek most megoldásnak tűnnek.

Kunetz Zsombor utóbbi kategóriába sorolta, hogy a vidéki mentőegységek budapesti, helyi tapasztalat nélküli bevetése nemcsak balesetveszélyes lehet, hanem jelentősen lassíthatja is az ellátást.

A szakértő összegzésként azt írta: a problémák rendkívül összetettek, és egyes esetekben a megoldás közvetlen lehetősége valóban nincs a mentőszolgálat kezében, „míg más esetekben pont ott van”.

Sajnos azonban a lojalitással átszőtt alkalmatlansághoz csatolt szervilizmussal nem sokra megyünk, ez nem elég egy szervezet irányításához

– bírálta az OMSZ vezetését elemzésében.

Kunetz felidézte azt is, hogy miközben a mentőszolgálat szervezeti költségvetése 2010-ben 26 milliárd forint volt, ma már közel 90 milliárd forintra emelkedett. Szerinte így bár az OMSZ az egészségügyben az elmúlt 15 év költségvetésének az egyetlen nyertese, mégis „az összeomlás állatorvosi lovává vált”.

A szakértő a cikkében „bozótharcként” jellemezte a közérdekű adatigénylés folyamatát, hozzátéve, hogy az adatokat feldolgozásra alkalmatlan formában adták át. Az adatfeldolgozást nehezítő közismert módszer, amellyel Kunetz szerint ezúttal is élt az adatkezelő, hogy előbb kinyomtatták a táblázatokat, „majd kimondottan rossz minőségben beszkennelték, végül képfájlként küldték el” neki.

Frissítés: Győrfi Pál válasza

A 24.hu „Kunetz Zsombor: Az Országos Mentőszolgálat az összeomlás állatorvosi lovává vált” című cikkében ismét teret adott egy olyan valótlanságokra, félinformációkra épülő megnyilatkozásnak, amely újabb elemét képezi a Kunetz Zsombor és társai által folytatott öncélú lejárató kampánynak. A címválasztás és a szerkesztési metódus a mentőszolgálat rossz, megbízhatatlan és elégtelen működésének valótlan képét festi le az olvasóknak, miközben a tények ennek ellenkezőjét támasztják alá. Az önjelölt elemző a szükséges tudás hiányában vagy szánt szándékkal hasonlít össze ’almát körtével’, így az egyes országok mentőrendszerei között végzett összehasonlításai teljességgel megalapozatlanok, ugyanakkor hangzatosak, így alkalmasak a lakosság félrevezetésére. A valóság az, hogy az egyes országok mentőszervezeteinek feladatstruktúrái, segélyhívásfogadó rendszereik felépítése, egészségügyi intézményrendszere és protokolljai is különbözőek. Az Országos Mentőszolgálat mentésirányítási protokolljai (kikérdezés, priorizálás, TCPR, stb.) nemzetközi összehasonlításban is magas színvonalúak és korszerűek. A hívásokat sürgősség és súlyosság szerint már 5 sürgősségi kategóriába (P1-P5) soroljuk, a legsürgősebb esetekben 12,4 perc alatt a helyszínen vagyunk. A többi prioritási kategóriában sem vagyunk elmaradásban nemzetközi szinten, de folyamatosan azon dolgozunk, hogy még gyorsabban kiérjen a segítség. Mindezen adatokat és módszereket a közelmúltban részletesen ismertettük a közvéleménnyel, a sajtóeseményen a 24.hu képviselője is részt vett. El az ártó kezekkel az életmentőktől!

Ajánlott videó

Olvasói sztorik