Gulyás Gergely délelőtt a kormányinfón bejelentette, hogy a kormány tudomásul veszi a főváros elővásárlási jogát – a mini-Dubajnak kinézett – zuglói Rákosrendezőre. Lázár János ezután nem sokkal „ha Rákosrendező kell a fővárosnak, viheti!” felütéssel az oldalára feltöltött videóban azt mondta: a kormány alaposan megvizsgálta a beruházás előkészítését, és „úgy gondolja, hogy Budapesten, a budapestiek nélkül fejlesztéseket végrehajtani nem lehet”.
Az építési- és közlekedési miniszter szerint 35 évvel a rendszerváltozás után, 5000 milliárd forint külső tőke bevonásával, egy új városrész létrejöttének volna értelme Rákosrendezőn. Miután a kormány „úgy döntött, hogy nem vitatják” az elővásárlási jogot, reményeik szerint megfelel a követelményeknek a Karácsony Gergely által vezetett főváros.
Lázár három pontba szedve
- először az együttműködés fontosságát hangsúlyozta, „tehát állnak rendelkezésre” a főváros számára.
- hangsúlyozta az ott felhalmozott mintegy 300 ezer köbméter hulladék elszállítását is, amit az arab befektető vállalt volna. Ebben is állnak rendelkezésre, szerinte „ez is közös ügy értelemszerűen, de nyilvánvalóan a kötelezettség a fővárost terheli”.
- harmadrészben azt emelte ki, hogy a kormány célja az volt szerinte, hogyan lehet újjáépíteni, és „egy közösségi és természetesen magáncélú központot létrehozni” Rákosrendezőn, ezzel kapcsolatban várja a főváros elképzeléseit.
Az adásvételi szerződés aláírásához a fővárosnak tisztáznia kell, hogy mi a terve. Továbbá javaslatot kell tennie, hogy a szemetet hogyan fogja elszállítani, erre külön megállapodást kell kötni.
Az Építési- és Közlekedési Minisztérium fogja bonyolítani a tárgyalásokat a fővárossal. A miniszter reméli, vannak közös pontok, amik „az ország és a főváros polgárainak gyarapodását, jó életminőségét, közösen szolgálhatják”.
Lázár János azt mondta, az arab befektetővel közölniük kell azt, hogy bár ők szerettek volna együttműködni, de a főváros képviselő-testülete másképp döntött. Azt tanácsolja az arab befektetőnek „nyíltan és őszintén”, hogy tárgyaljon a Fővárosi Önkormányzattal. Az önkormányzatnak pedig azt tudja javasolni, hogy érdemes meghallgatnia és megfontolnia a külső befektetők szándékait. A kormány továbbra is az együttműködés szándékával fordul a befektető, és a főváros felé is, mondta.