Különösen nagy értékre elkövetett hűtlen kezelés és hamis magánokirat felhasználása miatt feljelentést tett az I. kerület önkormányzata ismeretlen tettes ellen a távozó köztisztviselőknek, az előző városvezetés által kifizetett 71 millió forintnyi jutalom miatt – jelentette be az Budavári Önkormányzat fideszes polgármestere kedden sajtótájékoztatón Budapesten.
Böröcz László azt mondta, hogy az önkormányzati ciklus letelte előtti két hétben a korábbi polgármester, V. Naszályi Márta (Momentum-DK-MSZP- Párbeszéd-LMP) és a jegyző minden jogalap nélkül döntöttek a jutalmak kifizetéséről, ezért az önkormányzat polgári pert indít a jövő év elején a pénz visszaszerzése érdekében.
Ugyanakkor a héten sorra kerülő testületi ülésen arról döntenek, hogy pályázatot hirdetnek a budavári lakosok számára a 71 millió forint összeghatárig, amit a kerület polgárai nyelvvizsga, nyelvtanulás, jogosítványszerzés finanszírozására, gyógyászati segédeszközök vásárlására, fogszabályozásra, illetve fogpótlásra használhatnak fel – tette hozzá.
A politikus elmondta: a kifizetés alapjául olyan jogviszonyt megszüntető okiratok állnak, amelyeknek a tartalma jogszabályokat sért, a jutalmak megállapítására pedig hamis magánokiratokat használtak fel, a kifizetésekre a valóságnak nem megfelelő tartalmú és keltezésű teljesítményértékelések alapján került sor.
Továbbá a távozó köztisztviselők jutalmának kifizetésére nem állt rendelkezésre a pénzügyi fedezet, az ehhez szükséges összeg átcsoportosítására azt követően került sor, hogy a jutalmakat már átutalták – fűzte hozzá. Hangsúlyozta, ugyan ismeretlen tettes ellen tettek feljelentést, ám tényszerűen megállapítható, hogy a polgármester és a jegyző utasítására csoportosították át a 71 millió forintot az október 1-jei átadás-átvétel előtt.
A korábbi polgármester a szeptemberi utolsó testületi ülésen tagadta a kifizetések tervét és az október 1-ei átadás-átvételi dokumentumokba sem került be a tranzakciók ténye. Utóbbi dokumentumokat szeptember 25-én reggel lezárták és a kifizetésekre aznap délután került sor – mondta Böröcz László.
Frissítünk!
A fenti MTI-hír megjelenése után Czukkerné Pintér Erzsébet, az I. kerületi önkormányzat szeptember 30-án távozó jegyzője az alábbiakat közölte lapunkkal:
- a Budavári Önkormányzat képviselő-testületében 2022. szeptembertől fideszes többség alakult ki, míg a polgármester ellenzéki volt.
- 2024. februárban a többségben lévő fideszes képviselők a polgármester által előterjesztett 2024. évi költségvetéséhez benyújtották és elfogadták a Polgármesteri Hivatal létszámának 14 fővel történő csökkentését. A csoportos létszámleépítésre vonatkozó határozat ismertetése alatt a fideszes képviselők kivonultak a tanácsteremből, azt nem szavazták meg.
- A dolgozókkal szembeni lehető legméltányosabb eljárás érdekében a kiválasztandó 14 főről a jegyző egyeztetéseket folytatott le a júniusi önkormányzati választás eredményének ismeretében, hiszen több munkatársnál felmerült a kérdés, hogy hogyan alakul a hivatal élete, működése október 1. után.
- Ezen helyzetértékelés eredményeként született meg 14 kollega tekintetében a felmentés, a megállapodás és a hozzájuk kapcsolódó, szükséges rovat-átcsoportosítás.
- A 2, 6 vagy éppen 8 hónapi illetménynek megfelelő juttatás kifizetése nem egyedi a közszolgálatban. „Természetesen nem tekintem kevésnek ezeket az összegeket, de méltányosnak igen” – írta.
- „Egy esetben sem történt jutalom kifizetése, csak a jogviszony megszüntetéssel összefüggő, jogszabály által előírt vagy pedig a megegyezett egyéb juttatásé. Ehhez a fideszes képviselők által megszavazott hivatali munkabér-előirányzaton belül csoportosítottam át. Semmilyen egyéb helyről nem került semmi sem elvonásra. Ez nem veszélyeztette és még csak nem is befolyásolta a hivatal és természetesen az önkormányzat működését sem. Semmi sem volt jogszerűtlen vagy etikátlan, csak méltányos a közszolgálat felé” – közölte Czukkerné Pintér Erzsébet.
Hasonló tartalmú levelet küldött V. Naszályi Márta korábbi polgármester is, hangsúlyozva: hamis az az állítás, miszerint a Budavári Polgármesteri Hivatalból távozó köztisztviselők 71 millió forintot kaptak jutalomként, és valójában a költségvetési rendelet elfogadása miatt kellett 14 munkatársat leépíteni. „Ugyanebben a költségvetési rendeletben szavazták meg a vonatkozó költségvetési keretet is a fideszesek. Semmiféle bűncselekmény nem történt a távozó köztisztviselők ügyében. (…) A leépített köztisztviselőknek kifizettük a jogviszony megszűnésével járó kötelezően fizetendő juttatásokat, illetve a közös megegyezésben megállapodott összeggel távoztak a jogszabályoknak megfelelően. Fontos leszögezni, hogy a köztisztviselők közszolgálati jogviszonyban töltött évei összeadódnak, így annak megszűnésekor nem a legutolsó munkáltató, hanem az összes jogviszony ideje alapján kell számolni” – fogalmazott a volt polgármester.