Belföld

Polt Péterrel egyeztetett az Integritás Hatóság elnöke

Legfőbb Ügyészség Kommunikációs és Sajtófőosztály
Legfőbb Ügyészség Kommunikációs és Sajtófőosztály

Polt Péter legfőbb ügyész hétfőn a hivatalában fogadta az Integritás Hatóság elnökét, Biró Ferencet –  adta hírül a Legfőbb Ügyészség. A közlemény szerint a Polt Péter által kezdeményezett találkozó célja

az ügyészség korrupció ellenes tevékenységének bemutatása, az Integritás Hatóság megkezdett munkájának az összefoglalása, valamint a két szervezet közötti munkamegállapodás előkészítése volt.

A szervezet tájékoztatása szerint mindkét fél által eredményesnek ítélte a találkozót, melyen Polt

  • „ismertette az ügyészség korrupcióellenes tevékenységét, külön kiemelve a Központi Nyomozó Főügyészséget, amelynek egyik fő feladata az államigazgatásban, döntéshozatali jogkörrel rendelkezők esetében felmerülő hivatali vesztegetés, hivatali vesztegetés elfogadása, befolyás vásárlása esetén való eljárás”,
  • „bemutatta azt a nemzetközi tevékenységet, amit a magyar ügyészség a korrupció megfékezése érdekében végez”
  • és „külön kiemelte a Eurostattal, az OLAF-fal és az Európai Ügyészséggel való kiváló együttműködést”.

Biró Ferenc tájékoztatta Poltot „a szervezet megalakulása óta tett lépéseiről, illetve a civil szervezeteknek is teret biztosító Korrupcióellenes Munkacsoport felállításáról és a Munkacsoportban végzett munkáról”.

A közlemény megjegyzi: a két fél megállapodott arról, hogy

rövid időn belül egy munkamegállapodást dolgoznak ki, amely a két szervezet gyakorlati együttműködésének kérdéseit fogja rendezi.

Az ezzel kapcsolatos megbeszélések szakértői szinten folytatódnak.

Biró Ferenc korábban a Bloombergnek azt nyilatkozta, „nem Orbán Viktor rendszere korrupt, csak egyes emberek azok”, az Integritás Hatóság célja pedig nem a minél több vádemelés elérése, hanem a gazdasági kultúra változásának elősegítése és a korrupció visszaszorítása.

Az Európai Bizottság a múltban egy sor rendszerszintű hibát is azonosított a magyarországi közbeszerzések ellenőrzésénél, ezért az uniós források lehívásának első sorban intézményi feltételeket szabtak. A magyar kormány számos engedményt tett az az uniós pénzek megszerzéséért, melyek közül a legnagyobb az Integritás Hatóság felállítása volt, melynek munkáját Biró elmondása szerint március végére már több mint 100 ember segítheti. A szervezet elsősorban az uniós közbeszerzéseket ellenőrzi majd, de ezen túl is lesznek lehetőségei és feladatai.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik