Döntött a bizottság: fagyasszák be a Magyarországnak járó pénzek egy részét!

Utolérte a magyar kormányt az EU szigora. Azt is elmondjuk, mi jöhet ezután.

Az unió hétéves költségvetéséből Magyarországnak járó pénzek egy részét, három operatív program – az energetikai és környezetvédelmi, a közlekedési és a területfejlesztési – 65 százalékának befagyasztását ajánlja az Európai Bizottság a tagországoknak, közölte a bizottság a biztosi kollégium ülése után szerdán.

Ez körülbelül háromezer milliárd forint, az összes nekünk járó uniós pénz harmada. Jóváhagyták viszont Magyarország programját, amellyel hozzáférhet a Helyreállítási Alap pénzeihez.

A bizottság szerint Magyarország nem hajtotta végre olyan mértékben a megígért reformokat, hogy ne legyen további veszélye a korrupciónak az unió költségvetésére nézve, ugyanakkor tett fontos lépéseket az ügyben.

Régi konfliktus lép ezzel új szintre az Európai Unión belül, de azt, hogy ez fog történni, kevesen várták. Érdemes újra feleleveníteni, hogy pontosan miről van szó. Magyarország három ügyben vitázik az Európai Unióval, mindháromban előrelépés volt ma.

Sokáig úgy tűnt, hogy a bizottság kiengedi a jogállami mechanizmus alól Magyarországot, és bizonyos feltételekkel a Helyreállítási Alap pénzeit is megkapjuk. Ez változott meg a múlt héten, amikor a bizottság elnökének kabinetfőnöke egy háttérbeszélgetésen közölte: azt fogják javasolni, hogy Magyarország ne kapja csak úgy meg a pénzeket.

A döntés a magyar kormányt is meglepte, és háttérbeszélgetést is tartottak az ügyről, amelyről itt olvashat. Összeszedtük a fejleményeket is, ezeket ebben a podcastban hallgathatja meg.

Fontos kérdés, hogy mitől változott meg a Magyarországgal szembeni hozzáállás annyira, hogy ezeket a pénzeket végül befagyasszák. Leginkább három ok miatt:

Mi jön ezután?

A bizottság döntése egyrészt iránymutatás a tagállamoknak, másrészt azt jelenti, hogy a tagállamokban van hajlandóság befagyasztani a magyar pénzeket, hiszen enélkül a bizottság se merne ilyen lépést ajánlani.

A pénzek akkor lesznek valóban befagyasztva, ha ezt a tanács, vagyis a tagállamok képviselői is megszavazzák. Az ügyben a tagországok pénzügyminiszterei fognak szavazni az Ecofinben, a pénzügyminiszterek tanácsában. Az Ecofinnek egyetlen rendes ülése lesz még az idén, december 6-án, de egyelőre nem biztos, hogy valóban akkor szavaznak majd. Ez az egy hét ugyanis kevés a tagállamoknak arra, hogy átgondolják a pontos lépéseket, ezért lehet, hogy egy rendkívüli Ecofin-ülést is rendeznek majd, valószínűleg december 12-én.

A magyarországgal szembeni izmozást mutatja az is, hogy a mostani menetrend szerint egy ülésen szavazhatnak majd a globális minimumadóról, az Ukrajnának szánt támogatásról, valamint a két magyar ügyről. Pletykák szerint a cseh elnökség előbb szavaztatna a két olyan ügyről, amelyekben Magyarország eddig vétózott, hogy a kormány a pénzek elrendezése után már ne tudjon kibújni a beleegyezés alól. Ezzel a gyakorlatban egy visegrádi partnerország kényszerítené ki Magyarországtól az irányváltást.

A bizottság 27 elvárást fogalmazott meg Magyarországgal szemben, három csoportban.

A három csoportból az első kettő úgynevezett szupermérföldkő lenne, vagyis szó szerint teljesíteni kell mindent, ha pénzt akarunk kapni. A harmadik esetben pedig az elvárások túlnyomó többségét kell teljesítenünk. Itt érdekes jogi akrobatikát hajtottak végre Brüsszelben, mert hivatalosan a Helyreállítási Alap elbírálásának és a jogállami mechanizmusnak semmi köze sincs egymáshoz, mégis összevonták a két ügyet. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy

ha Magyarország teljesíti a Helyreállítási Alap megszerzéséhez szükséges elvárásokat, a jogállami mechanizmussal befagyasztott felzárkóztatási pénzekhez is hozzáférhet.

Bár ezt direktben a biztosok nem mondták ki, minden, amit mondtak, erre utal. Magyarország a Helyreállítási Alappal kapcsolatban elvárt reformok végrehajtására márciusig kapott időt, akkor fogják újra megvizsgálni, hol tartunk a mérföldkövekkel kapcsolatban.

Az igazságügyi reformmal kapcsolatban bejelentett mérföldkövek az alábbiak:

A befagyasztással együtt 2024 második feléig a normál menetrendben zajlanak majd a dolgok. Nincs olyan kohéziós program, amelyet teljes egészében befagyasztottak volna, a megmaradó 35 százalék pedig addigra fogyhat el. A Helyreállítási Alap is előfinanszírozásos, a programok megvalósulása után fizetnek értük. Ennyi ideje lenne tehát a magyar kormánynak teljesítenie az elvárásokat, hogy megkaphasson minden pénzt.