Belföld koronavírus

Nébih-figyelmeztetés: ne használjunk féreghajtót a koronavírus ellen!

Balázs Attila / MTI
Balázs Attila / MTI
Vásárlási roham indult az ivermektin tartalmú készítményekért, miután megjelent néhány cikk arról, hogy hatásosak lehetnek a vírus ellen.

Néhány reklámhatású újságcikk nyomán az utóbbi időben jelentősen megnőtt az ivermektint tartalmazó állatgyógyászati készítmények iránt az érdeklődés. A 24.hu információja szerint egyes állatpatikákban egy időre ki is fogytak a készletek, miután elterjedt, hogy a hatóanyag hatékony lehet a koronavírus okozta betegség gyógykezelésében.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szerdán viszont közleményben hangsúlyozta:

az állatgyógyászati készítmények emberi alkalmazása semmilyen körülmények között nem engedélyezett, és veszélyes is lehet!

A koronavírus terjedésével világszerte egyre nagyobb az érdeklődés a betegség megelőzésére és kezelésére esetlegesen alkalmas molekulák és módszerek iránt, a kutatók a más célra engedélyezett vegyületek között is keresik a gyógyszerjelölteket. Így került a látókörükbe az állatgyógyászatban évtizedek óta engedélyezett és széles körben használat ivermektin, amely ugyan alapvetően parazitaellenes hatóanyag, de egyes vírusokkal szembeni hatékonysága is ismert.

A Nébih azonban nyomatékosan felhívja a lakosság figyelmét, hogy az állatgyógyászati készítmények sehol nem engedélyezettek emberi alkalmazásra. Nem emberek számára fejlesztették őket, kipróbálásuk kizárólag állatokban történt meg, és semmiféle garancia nincs arra, hogy kockázati profiljuk az emberekben és az állatokban is megegyezik. Az állatgyógyászatban engedélyezett egyes külsőleg alkalmazandó gyógyszerformák (például ráöntő, rácsepegtető oldatok) szájon át történő bevétele a készítményekben jelen lévő segédanyagok miatt különösen veszélyes lehet, akár mérgezést is okozhat.

Egy, a 24.hu-nak nyilatkozó orvoskutató szerint a féreghajtóként alkalmazott ivermektint valóban kipróbáltak a Covid-19 vírus ellen. De valójában csak in vitro – azaz nem az élő szervezetekben, hanem csak bizonyos sejtes esszékben volt bizonyíthatóan hatásos. Ez az információ már tavasszal megjelent a szaklapokban, és számos helyen kezdtek kutatásokat ez irányban. Jelenleg a nemzetközi szakmai fórumok nem ajánlják az ivermektin terápiát.

Az ivermektin sok ember számára tolerálható, de számos esetben okozhat súlyos mellékhatásokat. A magyar kutatásokból is kiderült, hogy sok más gyógyszerrel, táplálékösszetevővel való kölcsönhatása okozhat súlyos problémákat. Az ivermektint emberekre eddig akkor használták, amikor egyes külső és belső élősködők, illetve rosacea kezelésére volt szükség.

A Nébih szerint még számos további vizsgálatra van szükség annak eldöntése céljából, hogy alkalmas-e a koronavírus ellen is, és ha igen, milyen dózisban és mennyi ideig adva, valamint milyen betegcsoportokban.

Kérjük az állatorvosokat, hogy a kockázatokat minden esetben jelezzék az érdeklődők felé és hívják fel a figyelmet a kontrollálatlan gyógyszeralkalmazás veszélyeire

– írták.

Magyarországon jelenleg 25 ivermektint tartalmazó állatgyógyászati készítmény rendelkezik forgalombahozatali engedéllyel.

  • 12 injekció szarvasmarhák, sertések vagy juhok kezelésére,
  • 8 belsőleges paszta vagy rágótabletta lovak kezelésére,
  • 3 gyógypremix sertéseknek,
  • 1 ráöntő oldat szarvasmarháknak, valamint
  • 1 fülgél a macskák fülrühösségének kezelésére.

Létezik továbbá néhány madarak, hüllők vagy rágcsálók részére nyilvántartásba vett kis kiszerelésű rácsepegtető oldat, ami kizárólag ezen állatfajok külső és belső parazitáinak gyógykezelésére szolgál.

Fenti felsorolásból is látható, hogy egyik gyógyszerforma sem különösebben alkalmas emberek gyógykezelésére, szájon át történő bevételük – a készítményekben jelen lévő segédanyagok miatt – különösen veszélyes lehet, akár mérgezést is okozhat – hangsúlyozta a hivatal.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik