Belföld

Kilenc idős asszonyt húzott le a nyugdíjasotthon pénztárosa

bíróság, igazságszolgáltatás, kalapács
bíróság, igazságszolgáltatás, kalapács

Hét év szabadságvesztésre ítélte a Hajdúszoboszlói Járásbíróság szerdán azt a nőt, aki pénztárosként elsikkasztotta a gondozottak pénzét egy hajdúszoboszlói idősotthonban. A bíróság 22 rendbeli sikkasztásban, és 15 rendbeli hamis magánokirat felhasználásának vétségében találta bűnösnek a nőt. Sz. É. a büntetés kétharmadának letöltése után bocsátható szabadon leghamarabb. A bíróság 15 millió forint vagyonelkobzást rendelt el az asszonnyal szemben.

Sz. É. gazdasági ügyintézőként és pénztárosként dolgozott az idősek otthonában. Ő bonyolította le többek között a készpénzes ki- és befizetéseket, átvette a pénzküldeményeket, kezelte az idősek nyugdíját, zsebpénzét. Feladata volt az is, hogy az ellátottak megőrzésre átadott betétkönyveit, értékpapírjait, készpénzletétjeit kezelje, valamint neki kellett adminisztrálnia és átadnia a hagyatékokat is az örökösöknek.

A papíralapú ügyintézés mellett egy pénztárprogramban és egy számítógépes programban is rögzíteni kellett volna a pénzmozgásokat, ezt azonban a nő igen hiányosan tette meg, így leplezve az általa elkövetett bűncselekményeket.

A nő kilenc idős asszony pénzét sikkasztotta el. Egy 78 éves asszony például a temetésére fizetett be a házipénztárba 500 ezer forintot, 800 ezer forintot pedig az otthon alapítványának akart adományozni, de a pénz elakadt a nőnél. Egy másik gondozott 2,4 millió forintot akart letétbe helyezni, a nő ezt is lenyúlta. Több esetben látra szóló betétkönyvekből vett ki százezreket az érintettek hozzájárulása és tudomása nélkül, mivel általános meghatalmazással rendelkezett.

Egy 80 éves gondozottól 1,1 millió forintot szerzett meg így, majd a 220 ezer forint zsebpénzét is magához vette. Egy másik bentlakó számlájáról több részletben másfél millió forintot vett ki, amelyben a sértett temetésére félretett félmillió forint is benne volt. A 85 éves asszonyt 2015-ben végül az otthont működtető kft. költségén temették el.

Az intézmény csaknem kétmillió forint plusz anyagi terhet vállalt a nő miatt. Sz. É. az elsikkasztott 16,4 millió forintból 3,3 milliót térített meg. Sal Ildikó bíró a büntetés kiszabásakor súlyosító körülményként értékelte, hogy a nő a bizalmi viszonyt kihasználva követte el az idősek elleni bűncselekményeket. Az ítélet nem jogerős. Az ügyész három nap gondolkodási időt kért. A pénztáros és védője fellebbezett a döntés ellen.

Fotó: thinkstock

Ajánlott videó

Olvasói sztorik