Hárommilliárd forintnyi megbízást kapott 2010 óta a Fidesz kedvenc biztonsági cége

Orbán Viktor 2010-es eskütétele után rohamtempóban jutott el az egymilliárdos megbízásig a biztonsági cég, amelyre a Liget-projektben, a vizes-vb-nél és egy Tiborcz István miatt emlegetett kastélynál is számítani lehet. A Fidesz hatalomátvétele óta már több mint 3 milliárd forintnál áll a Valton közpénzszámlálója.
Kapcsolódó cikkek

Úgy tűnik, ha a Fidesz megálmodik valamilyen gigantikus beruházást, nemcsak a kivitelezési feladatok kerülnek kedvencekhez, hanem gyakran az őrzési-biztonsági feladatokat is régi favoritok kapják meg. Például a Valton. A vállalkozás az Orbán-kormány 2010-es hivatalba lépése óta 3 milliárd forintnál is több megbízást kapott a 24.hu összesítése szerint.

Öles léptekkel

A Valton Security felemelkedéséről az Index készített alapos cikket. Eszerint a vállalkozás alapító-tulajdonosa, Varga Lajos nem is tagadja, hogy a kormánypárttal bizalmi a viszonya. Igaz, a lapnak úgy nyilatkozott: nemcsak a kormányzati politikusok családját ismeri, hanem a szocialista és az SZDSZ-vezetőkét is, hiszen emberei munkájuk során őket is védik. Szerinte nem ciki, hogy megbízik benne és cégében a Fidesz, sőt büszke erre. A kormányzati családi kapcsolatokról szólva pedig nem ködösített. Mint mondta:

Ha az a kérdés, hogy ismerem-e Tiborcz Istvánt, akkor azt mondom, hogy hát persze!

Ezt a mondatot azután kezdték gyakran idézni tőle, hogy kiderült: megszerezte a Tiborcz István-Orbán Ráhel házaspár törzshelyeként emlegetett Deák téri Terminal üzemeltetési jogát.

Varga Lajos
Fotó: MTI/Komka Péter

Rápillantva a Valton eredményeire, kirajzolódik egy tendencia a kormányváltás után, de tény, hogy a cégnek az Orbán-kormány 2010-es megalakulása előtt is voltak nagyobb megbízásai: 2006-ban hároméves időtartamra 340 millió forintért bízták meg őket a Művészetek Palotája és a rendezvények őrzésével, 2008-ban ugyanitt 364 millióért vállalták a rendezvények biztosítását, a  jegyszedői és ültetői, valamint host- és hostess tevékenység ellátását és a formaruha biztosítását. A cég éves nettó árbevétele azonban a nyilvánosan elérhető eredménykimutatások alapján 2010 után kezdett szárnyalni:

Az utolsó, 2015-re vonatkozó oszlop kapcsán érdemes figyelembe venni, hogy az idén a Valton bankot robbanthat: a 2016-os számaikat egyelőre nem ismerjük, legerősebb évükben a nettó árbevételük 1,77 milliárd forint volt, ennek több mint a felét,  1 milliárd 65 millió 500 ezer forintot kapnak az idén csak a budapesti vizes-vb őrzéséért.

A tempó 2010 után gyorsult fel, ezért a nyilvánosan elérhető adatbázisokban utánanéztük, hogy a bevételek nagyjából mekkora részét kaphatták közpénzből.

Az érintett közbeszerzések között szép számmal akadnak kisebb tételek, és ezeket általában hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárásban szerezte meg a Valton. Azaz a kiíró meghívott három (a jelenlegi szabályozás szerint öt) olyan vállalkozást, amelyet alkalmasnak tart a feladat elvégzésére és őket versenyeztette a munkáért. A Közbeszerzési Értesítőben megjelent hirdetmények tanúsága szerint

2010 és 2017 első negyedéve között körülbelül 3 milliárd 77 millió forint értékben tarolt a közbeszerzéseken a Valton.

És ezek csak azok a megbízások, amelyek a közbeszerzési törvény hatálya alá esnek. Hogy mekkorát kaszált a cég a Fidesz Lendvay utcai székházának védelmével vagy kisebb szolgáltatásmegrendelésekkel, esetleg alvállalkozóként, arról nincsenek adatok.

Tura, Liget, síp és helikopter

Annyi biztos, hogy forró ügyek közelében is felbukkantak a Valton emberei: az áttételesen, a miniszterelnök vejének volt üzlettársán keresztül Tiborcz Istvánhoz kötött turai Schossberger-kastély környékének biztonságáról is ők gondoskodnak a Magyar Narancs riportja szerint. Tavaly, a Ligetvédők és a Liget-projekt biztonsági emberei közötti konfliktusoknál is szóba került valtonos kapcsolat. A 444 tárta fel, hogy 2016-ban a Városliget Zrt. olyan biztonsági cégekkel szerződött le, amelyek korábban még sosem indultak közbeszerzésen. A szerencsés cégekről sorra derült ki, hogy mind a Ferencváros korábbi biztonsági főnökéhez, Tóth Csabához köthetők, aki előzőleg a Valtonnak is dolgozott alvállalkozóként. A cikk szerint a Tóth-féle csapatot akkor mozgósítják, amikor komoly gubancokra számítanak, és nem akarják, hogy a balhét a Valtonhoz kössék.

A kiemelkedően sikeres biztonsági cég terjeszkedéséről a Világgazdaság számolt be év elején: a Valton új céget alapított Hun-Jet Kft. néven. A társaság üzletrészének 73 százaléka a biztonsági cégé, a kisebbségi rész az Aeroglobe Kft.-é. Utóbbit Jakab Tamás és Jakab Ernő jegyzi.

Jakabék tulajdonosok a Fly-Coop Légi Szolgáltató Kft.-ben is. A Fly-Coop Kft. neve az utóbbi évek legnagyobb hullámokat vető lebukása miatt lehet ismerős. A Népszabadság derítette ki, hogy Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter és felesége tavaly helikopterrel utazott Szabó Zsófi színész-műsorvezető nyírségi esküvőjére. Rogán először tagadta a helikopterezést, ám amikor elküldték neki a képeket, megváltozott a kommunikáció. A Fly-Coop vezetője, Jakab Ernő megtörte hallgatását, magyarázata szerint az út árát cége és a miniszter felesége, illetve Sarka Kata tulajdonában lévő Nakama&Partners barterszerződéssel rendezték, mivel vállalkozása a facebookos hirdetéskihelyezéssel foglalkozó Nakama ügyfele. Az utazáson fontos szerepet kapott egy fekete Mercedes limuzin is, amelyért a Miniszterelnökség közlése szerint Rogán nem fizetett, hanem “egy kedves ismerősük” ment ki értük a budaörsi repülőtérre. Szintén a Népszabadság szolgált további részletekkel:

a kedves ismerős a prémiumautók és sofőrök kikölcsönzésével foglalkozó Valton-Master Car Kft. flottájába tartozó, német rendszámos S 500 L típusú Mercedest vezette.

Az autós cég több szálon köthető a Valtonhoz, amelytől a kabinetirodához tartozó Miniszterelnöki Programszervező Főosztály a kiruccanás hónapjában egyszeri alkalommal, nettó 304 ezer 800 forint értékben rendelt meg szolgáltatást.

Valtonos sikerlista

Kitaposott út

A valtonos minta ismerős lehet: a történetet mintha már láttuk volna az MSZP-kormányok idején az In-Kal Security főszereplésével. Nem is olyan régen, 2008-ban még egyre-másra arról szóltak a hírek, hogy az In-Kal zsíros állami megbízásokat kap, a Magyar Nemzet cikke szerint hat év alatt nagyjából 840 millió forintnyi közpénzes munka esett le nekik.

Az In-Kal Security kivette a részét a 2006. október 23-i és az augusztus 20-i központi rendezvények biztosításából és ők védték 2006 szeptemberében az MTV székházát is. Az In-Kal korábbi tulajdonosa, ifjabb Lasz György a Heti Válasz birtokába került jegyzőkönyvek tanúsága szerint kapcsolatban állhatott Kovács László egykori szocialista külügyminiszterrel, bizonyos körökben nyílt titokként kezelhették, hogy a céget “foglalkoztatni kell”.

Egyáltalán nem új keletű tehát a bizalmi őrzési feladatok privatizálása.