Belföld

Orbán a diktatúráról

A 25 évvel ezelőtti temesvári eseményekre emlékezve bírálta azokat, akik ma emlegetnek diktatúrát.

A miniszterelnök szerint a rombolás erejével hatnak a „nem helyükön mondott szavak”, amikor olyan emberek vádolnak más országot diktatúrával, akik „sohasem éltek még csak hasonló rendszerben sem, mégis úgy hiszik, rendelkeznek a diktatúra fantomképével”. Ezt hétfőn a Magyar Tudományos Akadémián rendezett emlékülésen mondta, amit a 25 évvel ezelőtti temesvári forradalom emlékére rendeztek.

1989-ben Temesváron Tőkés László református lelkészt a nagyváradi püspök felfüggesztette, Tőkés azonban megtagadta a határozatot. A karhatalom a kilakoltatásról szóló bírósági döntést december 16-án akarta érvényesíteni, a hívek viszont segítségére siettek, hozzájuk csatlakoztak más járókelők, magyarok, románok, más nemzetiségűek egyaránt. A tiltakozás antikommunista tüntetéssé alakult át, ezzel kezdetét vette a Ceausescu-rezsimet megbuktató romániai forradalom.

 Tüntetők az utcán Temesváron 1989-ben
(Fotó: Wikimedia Commons)

Az eseményekről Orbán Viktor azt mondta, hogy 1989-ben Temesváron „világosság gyúlt”, melynek fénye nemcsak Erdélybe, Romániába és Magyarországra jutott el, hanem beragyogta az akkori Európát is. Negyedszázaddal később azonban ez a világosság, ami akkor a diktatúra sötétjében fénylett, néhol már alig látható – mondta Orbán.

„Huszonöt évvel a decemberi események után tőlünk keletre sokan nem hajlandók elfogadni, hogy a forradalom egy református parókiáról, egy magyar közösségből indult el, hogy elhozza a szabadságot magyaroknak, románoknak, székelyeknek és szászoknak egyaránt” – fogalmazott Orbán Viktor.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik