Belföld

Számtalan veszély leselkedik ránk az ünnepek alatt

karácsonyi vásár (karácsonyi forgatag)
karácsonyi vásár (karácsonyi forgatag)

A karácsonyi vásárokon összeverődő tömeget sok bűnöző is kihasználja.

A rendőrség az alábbiakban csokorba szedte az időszakra jellemző, leggyakrabban előforduló veszélyforrásokat, hogy felhívják ezekre a figyelmünket.

A zseblopásokat jellemzően az utcán, tömegközlekedési eszközökön, piacokon vagy bevásárlóközpontokban követik el. Éppen ezért pénzünket, bankkártyánkat, egyéb más értékeinket már akkor tegyük biztonságos, nem észrevehető, vagy könnyen hozzáférhető helyre, amikor elindulunk otthonról. A PIN-kódokat ne tartsuk a bankkártyánk mellett, lehetőség szerint jegyezzük meg a számsort. Fontos, hogy mindig ügyeljünk az értékeinkre, télen ugyanis a vastagabb felsőruházat miatt kevésbé lehet érezni, ha valaki belenyúl a zsebünkbe. Megfelelő védelmet csak a belső zsebek kínálnak. Iratainkat a lakás és a kocsi kulcsaitól elkülönítve tároljuk! Ha mégis megtörtént a lopás, és ezt észleljük, ne szálljunk szembe a tolvajjal! Hívjunk segítséget, értesítsük a rendőrséget! Ha a lopás során az iratok mellett a lakáskulcsot is elvitték, sürgősen cseréltessük le a zárat. 

Tömegközlekedés

Zsúfolt helyeken táskánkat tartsuk bezárva, kezünkkel, karunkkal öleljük át! Semmiképpen ne tegyük könnyedén a hátunkra, oldalunkra! Utazás, vagy várakozás során kerüljük a tülekedést! Értékeinkre ne hívjuk fel a figyelmet! Ha a buszon, villamoson, bevásárlásnál szokatlan, oda nem illő esemény történik – pl. néhány ember heves szóváltásba bocsátkozik, vagy valaki elájul – az esetlegesen szükséges segítség nyújtása mellett tanácsos az értékeinkre még inkább odafigyelni! Nagyon sok tolvaj használja ki az emberek figyelmetlenségét, jó szándékát, segítőkészségét, illetve az ilyen jellegű eseményekből adódó zűr-zavart.

Ha felmerül a gyanú, hogy a villamoson, buszon, vagy vásárlóhelyen zsebtolvajok tevékenykednek, jelezzünk a jármű vezetőjének, illetőleg az ott lévő biztonsági szolgálat tagjainak és kérdezzük meg, hogy nem utazik-e rendőr a járművön. Amennyiben szükséges, hívjuk a rendőrséget! Utazásaink alkalmával fokozottan vigyázzunk, ugyanis a pályaudvarokon és a vonatokon előfordulhatnak csomaglopások! Bőröndjeinket ne bízzuk ismeretlenekre, használjuk inkább a csomagmegőrzőket! Lopás esetén értesítsük a jegykezelőt és a rendőrséget!

Bevásárlóközpontok és karácsonyi vásár

Vásárlás közben a pénztárcánkat és a kézi táskánkat ne helyezzük a bevásárlókosárba, figyeljünk oda mobiltelefonunkra is, azt soha ne külső, látható helyen hordjuk! Az ékszerek, értékes telefonok, apró műszaki cikkek nem csak az ajándékok listáján, gyakran az ajándékot vásárlónál is előfordulnak. Kevesen figyelnek rá, pedig a nyakban viselt értékek (Mp3, Mp4 lejátszók, telefonok) szinte felkínálják magukat a tolvajoknak! Ezeket diszkréten, a ruha alatt célszerű viselni. Az ajándék kiválasztásakor, felpróbálásakor is ügyeljünk értékeinkre, a már megvásárolt ajándékokat soha ne hagyjuk felügyelet nélkül!

A parkolás után és két vásárlás között is ellenőrizzük, hogy nem maradt-e a gépkocsi utasterében látható helyen értékes vagyontárgy, műszaki cikk, korábban megvásárolt ajándék! A parkolóban mielőtt magára hagynánk a gépkocsit, ne pakoljunk a csomagtartóba, ezt a tolvajok kifigyelhetik. A gépkocsiban látható helyen hagyott ruházat akkor is felhívja az elkövető figyelmét, ha abban nincs érték, az ablakbetöréssel elkövetett lopáshoz pedig elegendő lehet pár másodperc.

Kocsifeltörések megelőzése

A jármű ajtaját, az ablakokat, és a napfénytetőt zárjuk le, amikor kiszállunk a kocsiból, vagy ha bármilyen rövid időre is távozunk. Az indító kulcsot mindig tartsuk magunknál olyan biztonságos helyen, hogy azt ne tudják tőlünk megszerezni. Amennyiben lehetőségünk van rá, parkoljunk kijelölt parkolóban, vagy olyan helyen, amely közel esik a célba vett üzlet bejáratához, van világítás, a parkolóhely pedig belátható és forgalmas.

A vásárlás után, ha már bepakoltunk a kocsiba, ne menjünk vissza az üzletbe, mert ezt a potenciális tettes kifigyelheti és feltörheti járművet. Elindulás előtt vizsgáljuk meg a jármű zárszerkezetét, az ablakokat és azok tömítését, mert a sérülések feltörésre vagy annak kísérletére utalhatnak. Alkalmazzunk minősített mechanikai és elektronikus vagyonvédelmi biztonsági rendszereket, eszközöket, melyek beszerelését érdemes szakműhelyben elvégeztetni. Amennyiben észleltük, hogy feltörték kocsinkat, ne nyúljunk semmihez annak érdekében, hogy a lehetséges nyomokat megőrizzük. Ezeket a rendőrség vizsgálni fogja.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik