Belföld

Tiltakoztak a romák a bátonyterenyei telepprogram ellen

Az önkormányzat által beadott komplex telepprogram ellen tiltakoztak romák kedden a kisebbségi önkormányzat által összehívott közmeghallgatáson.

Elsősorban azt sérelmezték, hogy a kisebbségi testület nem vehetett részt az előkészítésben, illetve azt kifogásolták, hogy a helyzetelemzés kedvezőtlen színben tünteti fel őket. Egy félreértés miatt határozottan visszautasították, hogy közösségi helyre kelljen járniuk fürödni. A Nógrád megyei Bátonyterenyén tavaly a város önkormányzata felszámolt két telepet, akkor 16 család költözött be a városba, a telepek házait pedig lebontották. A mostani projekt, a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében meghirdetett komplex telepprogram nem számolja fel a szegregátumokat, hanem helyben avatkozna be programokkal és az életkörülmények javításával.

Az önkormányzat múlt héten adta be a 150 millió forintos, 30 hónapos programra a pályázatát. A fórumon Csikós Annamária, a helyi roma nemzetiségi önkormányzat elnöke hangoztatta, a kisebbségi önkormányzat nélkül ez nem hajtható végre. Kifogásolta, hogy a 125 ember kérdőíves megkérdezése alapján elkészített úgynevezett “szükségfelmérés” szerint a megkérdezetteknek rosszak a lakás- és higiénés körülményeik, nincs lehetőségük tisztálkodásra, a gyerekkel nem tudnak otthon mit kezdeni ötéves koráig, nem tudják beosztani a pénzt, azt sem, hogyan kell gondozni a beteget, és ha van is kertjük, nem tudják művelni.

Mindez annyira felháborította a mintegy száz résztvevőt, hogy a sokszor kiabálásba torkollott rendezvényen a meghívott polgármestert szóhoz sem engedték jutni. Folyamatosan kikérték maguknak, hogy “retkesek” lennének, a városvezetőnek pedig azt kiabálták, “ne fürdőt intézzen, hanem házat”. Rákos Mártonné, a helyi családsegítő szolgálat vezetője magyarázta el, hogy a pályázati kiírás szerint létre kell hozni egy Csillagpont nevű házat, ahol kötelező tisztálkodási lehetőséget biztosítani, de ez nem azt jelenti, hogy kötelező oda bemenni.

A komplex telepprogramra országosan 4,7 milliárd forint nyerhető el, kötelezően előírt konzorciumi partner a programban a Türr István Képzési Központ és az Országos Roma Önkormányzat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik