Belföld

Az érdekképviseletekkel közösen újítják meg a közmédiát?

Az MTVA ideiglenes üzemi tanácsával megállapodást írtak alá a csoportos létszámleépítés körülményeiről. A folytatásról is közösen döntenének.

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) szóvivője, Cserháti Ágnes közleményében leszögezte, hogy a megújítást az érdekképviseletekkel közösen szeretnék megvalósítani.

Cserháti Ágnes emlékeztetett: hetekkel ezelőtt megkérték a közmédiumokban működő 13 szakszervezettől azoknak a névsorát, akik a csoportos leépítés szempontjából védettek, a szakszervezetek vezető tisztségviselői, vagy korábban azok voltak. A 13 szakszervezetből 11 válaszolt az MTVA kérésére, és adta meg a védettek névsorát. Hozzátette: szintén védettek az üzemi tanácsok tagjai, a két csoport összesen együtt hozzávetőlegesen 150 főt tesz ki. Ebből a 150 főből 30-an, az érdek-képviseleti vezetők egyötöde érintett a csoportos létszámleépítésben – közölte a szóvivő. Hozzáfűzte: a napokban azt kérték a szakszervezetektől, járuljanak hozzá, hogy ennek a 30 főnek előzetes értesítőt adhassanak át, és várják az érdekvédelmi szervezetek válaszait.

Az MTVA júliusi SZMSZ-módosítás mintegy 2100 munkavállaló munkakörét és szervezetben elfoglalt helyét érinti. Közülük 550 főnek, egynegyedüknek előzetes értesítést adnak át arról, hogy leghamarabb 30 nap múlva fel kívánják bontani a munkaszerződésüket. A 2100 munkavállaló háromnegyedének azonban azt ajánlották, hogy folytassa munkáját a közmédiában. Döntő többségük, szinte mindegyikük el is fogadta ajánlatunkat – írta közleményében a szóvivő.

Cserháti Ágnes aláhúzta: a szakszervezeti védettséget élvező munkavállalók közül jóval kisebb arányban vannak azok, akiknek nem kínálnak további munkát, mint a szakszervezeti védettséget nem élvezők között. “Ezt a szakszervezetek által megfélemlítésnek nevezni legalábbis erős túlzás, vagy inkább hangulatkeltés” – fogalmazott.

Pénteken Nagy Navarro Balázs, a Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsának elnöke embertelennek és arányait tekintve is kifogásolhatónak nevezte az elbocsátásokat, és újratárgyalást követelt az MTVA vezetésétől. Kifogásolta azt is, hogy az elbocsátandók között számos szakszervezeti vezető van, szerinte ez az érdekképviseletek megfélemlítése.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik