Belföld

Ritka kincsek a KOGART házban

Egry József, a Balaton festője – a legtöbben így ismerik a modern magyar festészet egyik legmarkánsabb képviselőjét. Ezek a sziporkázó balatoni tájképek alapozták meg a hírnevét: a szemlélőt rabul ejtik a tomboló színek és fények, hatalmába keríti a művészi erő, elkápráztatja a mesterségbeli tudás...

Ez a híres Aranykapu, az utolsó művek egyike 1944-ből.

Ritka kincsek a KOGART házban 1


Ritka kincsek a KOGART házban 2


Csakhogy van Egrynek egy (több!) olyan oldala is, ami sehogy sem illik a Balaton festője sztereotípiába. Az 1911-es Szerelmesek című festményt látva például keveseknek jutna eszébe Egry.


Ritka kincsek a KOGART házban 3


Vagy itt van az Ádám és Éva 1910-ből (müncheni magángyűjtő tulajdona) – egy harmadik világ!

Az Egry gyűjteményes kiállítás száznál is több alkotása 25 magángyűjteményből és tucatnyi közgyűjteményből érkezett a KOGART Házba – mindössze néhány hónapra. A kiállítás után -július végén – ezek a remekművek visszakerülnek a gyűjtők trezorjaiba és a múzeumok raktáraiba, némelyikük külföldre, vagyis az életmű legjava valószínűleg megint évtizedekig nem lesz látható.

Addig azonban – negyvenévnyi szünet után – a Kogart Házban kitárulkozik Egry József világa. Azé a művészé, akit legtöbben csak a Balaton festőjeként ismernek, pedig valójában az egyik legsokoldalúbb magyar művész. Egy sor ismeretlen Egry, a legkülönbözőbb korszakokból és technikákkal, magánéletének titkaival, dokumentumaival, fényképeivel, a feliratokon olvasható szellemes aforizmáival és írásaival, egy régi hangszalagról még a hangjával is…

A kiállítás július 31-ig látogatható.

Játék időtartama: június 17-24.

Sorsolás időpontja: június 25.

Nyeremény: 10 db páros belépő a kiállításra

Ajánlott videó

Olvasói sztorik