Belföld

Ezentúl a kormány dönthet a földrajzi nevekről

Abban az esetben, ha ahhoz kiemelt közérdek fűződik.

A Földrajzinév-bizottság helyett ezentúl a kormány dönt a hivatalos földrajzi nevekről, ha ehhez kiemelt közérdek fűződik – tartalmazza a Magyar Közlöny hétfői számában megjelent kormányrendelet. A kormány módosította a 2007-es, a magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló rendeletet.

A kedden hatályba lépő rendelet szerint továbbra is a Földrajzinév-bizottság dönt a hatáskörébe tartozó hivatalos földrajzi nevekről, de ha ahhoz kiemelt közérdek fűződik, akkor a döntés a kormány joga; ezt egyedi határozattal teszi meg.

A bizottság hatáskörébe tartozik az országos jelentőségű domborzat- és tájnév, a területnév, a természetvédelmi név, a víznév, az országos jelentőségű közlekedési és hírközlési név meghatározása.

A rendelet tartalmazza azt is, hogy a bizottság hivatalban lévő tagjainak megbízatása a rendelet hatályba lépésével egyidejűleg megszűnik, a vidékfejlesztési miniszter – aki mellett működik a testület – pedig 15 napon belül felkéri az érintett szervezeteket és személyeket az új tagok jelölésére. Kikerül a rendeletből a “Ferihegyi repülőtérre” történő utalás.

Az Országgyűlés hétfői ülésén egy ellenzéki azonnali kérdésre Ángyán József vidékfejlesztési államtitkár azt mondta: azért mentettek fel két tisztviselőt földrajzi nevekről döntő bizottságból, mert a vidékfejlesztési miniszter által alapított bizottság minisztériumok által delegált tagjai nem kérték ki az őket delegáló tárcák véleményét.

Hozzátette: a tárcavezető emellett visszavonta a “felduzzasztott létszámú” földrajzinév-bizottság mandátumát, mivel a testület létszámának minimalizálását korábban a közigazgatási és igazságügyi tárca is kezdeményezte.

A parlament múlt szerdai ülésén – energetikai tárgyú törvények módosításával – döntött arról, hogy “Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér” lesz a Ferihegyi Repülőtér új neve.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik