Belföld

Vakságot okozhat a Viagra

Az amerikai egészségügyi hatóságok és a a Viagrát gyártó Pfizer arról tárgyalnak, hogyan változtassák meg a gyógyszerhez mellékelt betegtájékoztatót, miután a Viagrát szedő férfiak közül néhányan megvakultak.

A Pfizer szóvivője szerint ez ritka látási szövődmény, és egyelőre nincs döntő bizonyíték, hogy ez a Viagra szedésével függne össze. A szóvivő mindazonáltal nem tudta megmondani, hogy hány ilyen esetet jelentettek.

Az ügyben az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hatóság (FDA) is vizsgálódik, de egyelőre nem találtak bizonyítékot, hogy a bejelentett esetekért egyértelműen a Viagra lenne vádolható. A vakságnak ez a formája – az úgynevezett NAION – cukorbeteg vagy szívbeteg férfiaknál fordulhat elő, a Viagra szedésétől függetlenül is. Az FDA 50 vaksági esetről tud. A Viagrát világszerte mintegy 23 millióan használják.

A gyógyszer – amely 1998-ban került piacra – tavaly 1,68 milliárd dollár hozott a Pfizernek.

A Viagra-szedés eddig ismert mellékhatásai: fejfájás, arcvörösödés és émelygés. Előfordulhat látászavar, kéklátás, vagy fényérzékenység is a szedők körében, de a tünetek általában rövid idő alatt megszűnnek.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, a 24.hu Facebook-oldalán teheted meg. Ha bővebben olvasnál az okokról, itt találsz válaszokat.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
24-logo

Engedélyezi, hogy a 24.hu értesítéseket
küldjön Önnek a kiemelt hírekről?
Az értesítések bármikor kikapcsolhatók
a böngésző beállításaiban.