Menedzser-típusú vezetőre van szükség az agrártárcánál, ezért távozik a kormányból Németh Imre, akit Gráf József szocialista képviselő követ a poszton – jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök dél előtt néhány perccel.
„Azzal bíztam meg Gráf Józsefet, hogy az agrár- és vidékfejlesztési pályázatok befogadása és elbírálása, a hazai és európai támogatások kifizetése, a gabonaintervenciós felvásárlások és raktározások ügyében, valamint a termelők közötti, illetve a termelők és feldolgozók közötti szorosabb együttműködés szervezésében érjen el pontosabb, precízebb megbízhatóbb végrehajtást. Mindehhez az új miniszternek változtatnia kell vezetőkön, szervezeteken, irányítási technikákon és szervezeteken egyaránt” – mondta a miniszterelnök.
Kérdésre válaszolva a kormányfő nem zárta ki, hogy Draskovics Tibor és Németh Imre utrán újabb miniszterecserékre készülne. Gyurcsány Ferenc a száz kis lépés politikájnak meghirdetése nyomán határozott először pénzügyminisztere, majd agrárminisztere felmentéséről.
Gráf József a bejelentés után elmondta: szakmai és szervezeti elképzeléseit néháy napon belül ismerteti. A miniszterjelölt megengedhetetlennek nevezte, hogy 25 tagországból 24-ben sikerüljön időben kifizetni a területalapú támogatásokat, csak Magyarországon nem. Ennek megváltoztatását az “egyik legfontosabb feladatnak” nevezte. Gráf József közölte: az összeférhetetlenségi törvénnyel összhangban megválik gazdasági tisztségeitől, de a bólyi gazdaságban cége által szerzett tíz százalékos tulajdon nem értékesíthető három évig, így tulajdonrészét átruházza.
Németh elégedett eddigi munkájával
Németh Imre vegyes érzelmekkel vette tudomásul felmentését. Mint egy MTI-nek adott interjúban elmondta, sajnálja, hogy nem tudja befejezni az elkezdett munkát: a legnehezebb lépésen, az uniós átálláson már túl van a magyar agrárium, de piaci értelemben még akár 5-6 évig is eltarthat ez a folyamat. Ugyanakkor megkönnyebbülés volt számára, hogy megszabadulhat a kormányzati munka terhétől. Németh Imre munkásságát összességében pozitívnak ítéli, mivel az ország legalább három év lemaradással kezdte meg az európai uniós felkészülést, és ahogy a tények mutatják, határidőre megvalósították a kifizetéseket, a területalapú támogatások elbírálását úgy, hogy egy működőképes intézményrendszer van mögötte. További terveiről egyelőre nem kívánt nyilatkozni.
Gráf József – hosszú karrier
Az új agrárminiszter
Gráf József még az előző rendszerben kezdte politikai karrierjét: 1975-től 1989-ig az MSZMP apparátusában dolgozott, majd az MSZP alapító tagjaként a párt szigetvári szervezetének elnöke lett. 1992-1994 között a párt országos választmányának tagja volt; 1994-től országgyűlési képviselő, a parlament mezőgazdasági bizottságának tagja. Gráf egyébként Körmenden a Mezőgazdasági Főiskola gépész szakán szerzett diplomát.
A leendő agrárminiszter a magánszférában is tevékenykedik, ottani karrierje szintén még a szocializmushoz kötődik. 1968-ban a Szabadszentkirályi Mezőgazdasági és Szolgáltató Szövetkezetnél kezdett el dolgozni, melynek végül elnöke lett. A szövetkezet 1999-ben Szabadszentkirályi Mezőgazdasági és Szolgáltató Rt.-vé alakult, 170 millió forintos saját tőkével, ahol Gráf a társaság elnök-vezérigazgatója lett. A 2000-es céges adatok szerint 27 százalékban Gráf tulajdonában van a részvénytársaság.
Gráf József a felesége magánvállalkozásában (Campos Bt.) is beltag, de a kültagok és és beltagok között szinte mindenkinek Gráf a vezetékneve, tehát igazi családi vállalkozásról van szó. Ezen kívül a Dél-dunántúli Gabonapipari Rt. igazgatóságában is tag.
A Fidesz gyanús ügyletet talált
A Fidesz még tavaly augusztusban eljárást kezdeményezett az új mezőgazdasági miniszterrel szemben. Az ellenzéki párt a bólyi mezőgazdasági részvénytársaság magánosítása miatt kezdett el vizsgálódni, Wekler Ferenc szabad demokrata képviselő borvidék-átminősítési ügyével egy időben. A bólyi mezőgazdasági részvénytársaság a Fidesz szerint Európa legértékesebb termelő üzeme. A privatizációra az Invest Group Rt. Jelentkezett, a részvénytársaságot alkotó cégek egyikének azonban Gráf József az igazgatótanácsi elnöke volt. Ráadásul a fiatal demokraták szerint a magánosítás előtt az MSZP agrárkabinetje többször is megbeszélést folytatott az ÁPV. Rt. illetékeseivel, annak ellenére, hogy a törvény szerint az országgyűlési képviselők nem szerezhetnek be, illetve nem használhatnak fel bizalmas információkat képviselői megbízatásuk felhasználásával.
A gazdatüntetés lehet a casus belli
|
Az agrárium folyamatos elégedetlenségét az tetőzte be, hogy a mezőgazdaságban dolgozók nem tudták elkezdeni a tavaszi munkákat az uniós támogatások folyósításának akadozása miatt. Az érdekképviselet a legsürgősebb feladatnak a területalapú támogatások kifizetésének gyorsítását tartotta, ugyanis erre a támogatásra addig már 208 ezren jelentkeztek, de február közepéig 73 milliárd forintból csak 16 milliárdot fizettek ki. Annak ellenére, hogy az EU-pénz már tavaly októbertől rendelkezésre állt. Ugyanakkor az ágazatot a likviditási gondok miatt folyamatosan az összeomlás fenyegette.
Három hetes tárgyalás után végül március tizenharmadikán született megállapodás a felek között: a tüntetők Gyurcsány Ferenc jelenlétében írták alá a 39 pontból álló megállapodást a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériummal. Ez az agráriumra fordítható költségvetési forrásokon felül pluszforrásra nem, de új agrártámogatási jogcímek meghirdetésére tartalmaz kötelezettséget a szaktárca felé. A költségvetés számain tehát nem változtattak, a hiányzó húszmilliárdot azonban a minisztériumnak kellett előteremtenie. Ennek fele a nemzeti vidékfejlesztési tervben lévő források egy részének átcsoportosításából, másik fele pedig az FVM saját keretéből származik. Voltak azonban, akik még így se csaptak bele Németh Imre tenyerébe: például a Sertésszövetség folytatta a demonstrációt.