Belföld

A magyar tejtermelők kétharmada veszteséges

Európa-szerte válságos helyzetbe kerültek a tejtermelők, miután a nagy kereskedelmi láncok az önköltség alá szorították az átvételi árakat – írja a Népszabadság.

A tejfeldolgozó üzemek az üzletláncok diktálta árverseny nyomán egyre kevesebbért vásárolják fel a tejet a gazdáktól. A termelők sorra tönkremennek, Nagy-Britanniában éppúgy, mint Németországban, Ausztriában vagy Magyarországon.

Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnöke a lapnak elmondta, hogy az előző év első két hónapjával összevetve idén január-februárban 30 millió literrel csökkent a feldolgozott tej mennyisége Magyarországon. Ha ez a tendencia nem változik, a hazai ipar év végéig alig 1,3 milliárd liter tejet dolgoz fel, a tavalyi 1,55 milliárd literrel szemben.

Az uniós csatlakozási tárgyalásokon sikerült szűk kétmilliárd literes, úgynevezett országkvótában megállapodni. Istvánfalvi Miklós szerint ez már a múlté, hiszen tavaly 120 millió literrel csökkent az éves termelés, egy évvel korábban pedig százmillió literrel. A kvóta kitöltésére tehát ma már semmi remény.

Az alacsony átvételi árak miatt a hazai tejtermelő gazdaságok kétharmada – nyugat-európai társaikhoz hasonlóan – tartósan veszteséges. Magyarországon jelenleg az átlagos, literenkénti átvételi ár 67 forint körül van, miközben egy liter tej előállítása 72-75 forintba kerül.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik