A hozzájárulás abban segít, hogy az elbocsátott dolgozók jogszabályban előírt járandóságainak kifizetése ne a települések költségvetését terhelje – áll a Világgazdaság hétfői számában.
Szakértők felemásnak tartják, hogy az állam karcsúsításra ösztönöz, ám egyre több feladatot hárít át, így a helyhatóságoknak inkább létszámot kellene bővíteniük.
Az önkormányzatok az ország legnagyobb foglalkoztatói, mintegy 450 ezer közalkalmazott és 40 ezer köztisztviselő dolgozik ebben a szférában. Az állam közvetlenül nem írhat elő leépítést a számukra, de a szűkös költségvetési lehetőségek jóval szigorúbb létszámgazdálkodásra kényszerítik a településeket. Tavaly hatmilliárd forint volt a keret, de a pénzt nem használták fel teljes egészében a helyhatóságok. A Belügyminisztérium mintegy négymilliárdot utalt át csaknem hatszáz önkormányzatnak, s ebből 4100 közalkalmazottat és köztisztviselőt bocsátottak el. Az ez évi támogatást egyrészt a közszféra meghirdetett racionalizálása miatt emelték ilyen jelentősen, másrészt az idén induló Prémium évek programot is ebből finanszírozhatják a helyhatóságok.