Kínai statisztikák szerint az idei év első két hónapjában a kínai textilkivitel a tavalyi azonos időszak kiviteli mennyiségét több mint 34,6 százalékkal haladta meg, a ruhakivitel pedig több mint 28 százalékkal növekedett ez idő alatt. A rendkívüli növekedés oka a kiviteli kvóták megszűnése volt. Az export ilyen nagy felfutása viszont a világ számos fejlett piacán, elsősorban az Egyesült Államokban és az EU-ban heves tiltakozást, a kínai kivitel korlátozásának, illetve piacvédelmi intézkedéseknek a követelését váltotta ki.
A kínai kereskedelmi minisztérium illetékese most átmenetinek nevezte a nagy kivitelt és közölte, hogy új exportadók bevezetésével igyekeznek a textilexportot jobban hatósági ellenőrzés alá vonni, lesz gondjuk rá, hogy magasabb feldolgozottságú, minőségibb termékek kapjanak nagyobb hangsúlyt a kivitelben a mennyiség rovására.
Az olcsó kínai lábbelik és textilipari cikkek a magyarországi piacra is kihatással voltak: az közelmúltban országszerte sorra zártak be az ázsiai konkurenciával szemben eleve versenyképtelen ruhaipari üzemek és cipőgyárak. A GfK Piackutató Intézet tavalyi felmérése szerint míg 2003 első hat hónapjában a magyar lakosság még 4 milliárd forintot költött távol-keleti árucikkekre, a múlt esztendő hasonló időszakában ennek már több mint az ötszörösét, 21 milliárdot.