Harmadfokú árvízvédelmi készültség van érvényben a Fehér-Körösön, másodfokú készültségi szintet rendeltek el a Duna felső szakaszán, a Lajtán, a Fekete-, a Hármas- és a Sebes-és Sebes- Körösön, valamint a Berettyón. A legenyhébb, első fokú árvízvédelmi készültséget tartanak fenn 1 629 kilométer hosszban, a Mosoni-Duna középső szakaszán, a Rába, a Marcal, az Ipoly, a Zagyva, a Tisza-felső szakaszán, a Lónyai-csatornán, a Krasznán, a Szamoson, a Túron, a Tarnán, a Sajón, a Taktán, a Berettyón, a Sebes- és a Hármas-Körösön.
Fotó: MTI
Szárazföldi térnyerés
A belvízzel elöntött területek nagysága az országban 94 000 hektárra csökkent – a pár nappal korábbi 103 000-ről -, melyből mintegy 49 000 hektár a vetés-szántó. Az ár- és belvízi védekezés január 1-jétől göngyölített költsége összesen 1015 millió forint, ebből az árvízvédekezés 195 millió forintot, míg a belvízé 820 millió forintot emésztett fel – mondta Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter.
Jelenleg a hóban felhalmozódott vízkészlet a Duna vízgyűjtőjén 11 köbkilométer, a Tiszáén pedig 6 kilóköbméter, amely még mindig meghaladja a sok éves átlagot. A szombati lehűlés a vízutánpótlás jelentős csökkenését eredményezte, aminek következtében valamennyi folyó felső szakaszán csökkenésnek indultak a vízszintek.
Az enyhe időjárás mind a Tisza, mind a Duna vízgyűjtőterületén a felhalmozódott hókészletet csökkentette, a télen összegyűlt hómennyiség egyharmada már elolvadt.
A vízügyi igazgatóságok emberileg, szakmailag és műszakilag készen állnak a következő napokban, illetve hetekben egy esetlegesen bekövetkező komolyabb árhullám elleni védekezésre – mondta miniszter.
Megkezdődött az apadás a Körösökön; a Fehér-, a Fekete- és a Kettős-Körösön is már tetőzött az árhullám az elmúlt 24 órában. Kedden reggel másodfokúra csökkentették a Fekete-Körösön az árvízvédelmi készültséget, miután a folyón 770 centiméteres tetőzést követően megkezdődött az apadás. Szintén tetőzött a Fehér-Körös 698 centiméterrel és a Kettős-Körös 874 centiméterrel. Az ezt követő apadás eredményeként a Kettős-Körös készültségi szintjét is harmadfokról másodfokúra csökkentik.
A Sebes-Körös, a Berettyó és a Hármas-Körös továbbra is árad, ezeken a folyókon másodfokú az árvízvédelmi készültség. A legenyhébb, első fokú árvízvédelmi készültséget tartanak fenn 1629 kilométer hosszban, a Mosoni-Duna középső szakaszán, a Rába, a Marcal, az Ipoly, a Zagyva, a Tisza-felső szakaszán, a Lónyai-csatornán, a Krasznán, a Szamoson, a Túron, a Tarnán, a Sajón, a Taktán, a Berettyón, a Sebes- és a Hármas-Körösön.
|
Tolna megyében szerda reggel lép érvénybe az első fokú árvízvédelmi készültség a Duna áradása miatt – közölte Kling Béla szakaszmérnök az MTI-vel kedden. “Ez figyelő-jelentő szolgálatot jelent, a víz a mederben folyik, helyenként kilép a hullámtérbe. A műtárgyakat lezártuk, így a Sió-torkolati mű, az úgynevezett árvízkapu is lezárásra került” – mondta. A belvíz elleni védekezésben megmarad az első fokú készültség, a Kapos- és a Sió-Nádor-völgyben csökkent a vízszint, ugyanakkor a Szekszárd-Bátai öblözetben várhatóan növekszik a zsilip lezárása miatt.
A Hernád áradása miatt lezárták Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a Sajólád-Bőcs közötti út egy rövid szakaszát vízátfolyás miatt. Megkezdődött a Szamos magyar szakaszán a Romániából átsodródott kis mennyiségű hulladék-szennyeződés összegyűjtése. A töltéseknél fennakadt flakonokat, üvegeket és műanyag maradványokat szedik össze. A román fél beavatkozásának eredményeként magyar területen nem észleltek jelentősebb szennyeződést, csak kisebb mennyiségű szemetet hozott át a víz a szomszédos országból.
A jelenlegi és várható magyarországi árvízhelyzetről hallgatja meg szerdai ülésén a kormány az illetékes tárcák beszámolóját. Elhangzik a honvédség tájékoztatója is az árvízvédelmi felkészülésről – tájékoztatta a Kormányszóvivői Iroda kedden az MTI-t. A kabinet áttekinti a katasztrófavédelemmel kapcsolatos teendőket, a védekezés során igénybe vehető közmunka lehetőségeit, és meghozza a kapcsolódó szükséges intézkedéseket – áll az MTI-hez eljuttatott közleményben.