Vadász szerint az adók mértékén úgy kell változtatni, hogy a költségvetési bevétel ne csökkenjen, emellett fontos feladat a GDP mintegy 20 százalékát kitevő fekete gazdaság kifehérítése, a láthatatlan foglalkoztatás láthatóvá tétele.
Ehhez elkerülhetetlen az államháztartási reform, az elosztó rendszerek megváltoztatása, az egészségbiztosítási rendszer valódi értéken történő működtetése, az önkormányzati hatékonyság javítása, valamint az állam szolgáltató szerepének erősítése. Az alelnök szerint államháztartási reformot parlamenti választások előtt nem szabad remélni, de a programot el kell készíteni és a választásokat követően nagyon gyorsan meg kell valósítani. Enélkül az adóreform csak ábránd, reformértékű változtatások helyett pótcselekvésként csak kiigazítások történhetnek.
A BKIK olyan megoldást is vizsgálandónak tart, hogy a pályakezdők, a munkanélküliek, a feketemunkások foglalkoztatása esetén a munkáltató egy összegben, átalány jelleggel teljesíthetné az összes közterhet. Egy ilyen, úgynevezett közteherviselési adó mértéke a bérre vetítve 20-25 százalékos kötelezettséget jelentene, amely a vállalkozás és a munkavégző számára is felvállalható, az illegalitást csökkenti, a költségvetés számára nem jelent kockázatot, sőt többletbevételt hoz – mondta a kamarai vezető.
Véleménye szerint indokolt az iparűzési adó megszüntetése, de ez évente 300-350 milliárd forinttal csökkentené önkormányzatok bevételét, ezért ezt valahonnan pótolni kell. A BKIK alelnöke szerint az általános forgalmi adó 25 százalékos felső kulcsát csökkenteni kellene, mert ez komoly versenyhátrányt jelent az EU tagországaival szemben, ahol általában ennél alacsonyabb az áfa mértéke. Azonban figyelmeztetett arra, hogy az áfa 1 százalékkal történő csökkentése 45 milliárd forinttal mérsékelné a költségvetés bevételét. A társasági adó 16 százalékos mértéke uniós szinten kedvező, ám komoly segítséget jelente, ha 10 százalékra mérsékelnék.