Az ünnepség a Kossuth téren kezdődött, ahol az első számú közjogi méltóságok jelenlétében a nemzeti ünnepen katonai tiszteletadás mellett felvonták a Magyar Köztársaság lobogóját az Országház előtti Kossuth téren.
Az ünnepi eseményen jelen volt Mádl Ferenc köztársasági elnök, Gyurcsány Ferenc kormányfő, Szili Katalin házelnök, Holló András, az Alkotmánybíróság és Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke. A rendezvényen részt vettek a kormány és a pártok képviselői, valamint a diplomáciai testületek tagjai.
A zászlófelvonás után a közjogi méltóságok koszorút helyeztek el Kossuth Lajos szobránál, majd virágot tűztek – az ünnepi dekorációban újdonságnak számító, a Parlament épülete előtt felállított – Nemzeti Kokárdába. A hét méter magas óriáskokárdát vasárnap óta állították össze a térre kilátogató emberek a helyszínen kapott szegfűkből.
A Kossuth térről gyalog vonultak át az ünneplők a Nemzeti Múzeumhoz, ám Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nem az előre kijelölt módon, hanem kisebb kitérőt téve tette meg az utat.
Az eredeti forgatókönyv szerint a vezető politikusok és közjogi méltóságok az Alkotmány utcán indulva mentek át a zászlófelvonás után a Nemzeti Múzeumhoz. A miniszterelnök azonban az Alkotmány utca kezdeténél, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium épületénél váratlanul átbújt a kifeszített kötél alatt, és a minisztérium épületét megkerülve tért vissza a kijelölt útvonalra.
A kitérő során a miniszterelnök többször is távolabbra küldte biztonsági őreit. Szóba elegyedett a járókelőkkel, aki kért tőle, annak autogramot adott. Egy hajléktalan hosszan kísérte a kormányfőt.
Egy kisebb csoport a minisztérium épületénél füttyszóval fogadta a külön útra indult miniszterelnököt, egy harsány hang kitartóan “hazaárulózott”. Gyurcsány Ferenc nem fordított figyelmet a kiabálókra. Az Alkotmány utcára visszatérve elvegyült a tömegben, majd beérte a többi vezető politikust.
“Tegyük jobbá Magyarországot”
A Nemzeti Múzeumnál heves füttykoncert kísérte a miniszterelnök ünnepi beszédét. Miközben Gyurcsány Ferenc beszélt, a Múzeumkerten kívül összegyűlt tömeg végig füttyel, bekiabálásokkal igyekezett elhallgattatni a szónokot. A miniszterelnök szavait a trombita és sípszótól egyáltalán nem lehetett érteni a tér több pontjáról.
Tegyük jobbá Magyarországot, szabadabbá, a rend országává, tegyük biztonságossá, olyan országgá, ahol a nyugalom, a megértés, a párbeszéd honol – hangsúlyozta a szónok, aki szerint “csak egy Magyarország van, a mi Magyarországunk”.
Gyurcsány Ferenc szerint ez tehetséges, jóravaló emberek, sok-sok millió boldogabb és jobb életet élni akaró ember országa, s csak rajtunk múlik, milyenné tesszük Magyarországot.
Úgy fogalmazott: tehetjük az indulat, a harcos füttyök országává, vagy a béke, a nyugalom szigetévé egy olyan világban, amely rólunk szól és amelyet azért építünk, hogy jobb legyen nekünk és gyermekeinknek.
Taps és füttykoncert
Miközben a Múzeumkertben állók közül sokan többször tapssal fejezték ki szolidaritásukat a kormányfő mellett, a beszéd alatti hangzavarban a legtöbbször “Gyurcsány-Haynau” és a “Mondjál le, becsaptál minket”, “Magyarország jobbat érdemel” bekiabálások hangzottak el. A kiabálók Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek címezték szavaikat, kormányt bíráló megjegyzéseket az MTI tudósítói nem hallottak.
Egy, mintegy 30 fős társaság síppal, kereplővel “megint hazudsz”, “hazaáruló”, “mondjon le” kiáltásokkal fejezte ki elégedetlenségét Gyurcsány Ferenccel szemben. A demonstrálóknál volt egy Árpád-sávos zászló és feltűnt egy lapát is, amelyen “lapátra vele” felirat volt olvasható.
A tüntetők, akik közül páran úgy nyilatkoztak az MTI-nek, hogy nem szervezett megmozdulásról van szó, s most találkoztak először, a miniszterelnöki beszéd elhangzása után a Március 15. tér felé indultak, ahol a program szerint Demszky Gábor budapesti főpolgármester mond beszédet.