Szakértői szinten folytatódott a gazdák és az agrártárca képviselői között az egyeztetés hétfőn az agrárminisztériumban, a plenáris ülést a korábban előre jelzett hétfő délutáni időpontról keddre halasztották. Dékány András a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szóvivőjének tájékoztatása szerint a halasztásra egyrészt azért került sor, mert a szakértőknek további egyeztetésre van szükségük, másrészt az FVM vezetőinek hétfői parlamenti elfoglaltsága is indokolja a plenáris tárgyalások egy nappal későbbi megkezdését.
Németh Imre szakminiszter szerint a tárgyaló felek a megállapodást leghamarabb a hét közepére köthetik meg. Jakab István a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) elnöke szerint hétfőn a legnagyobb véleménykülönbséget mutató kérdéskörökről vitáztak. Ezek többek között az intervenció, a pénzügy és a 2005-ös támogatások.
Gyurcsány Ferenc
A kormány a civilekhez fordul
A kormány kész arra, hogy a civil szervezetekkel új vidékpolitikát dolgozzon ki – jelentette ki hétfőn a miniszterelnök, akinek napirend előtti felszólalását heves vita követte. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: új vidékpolitikára van szükség, és ennek a politikának az elveit a partnerség, a falu depolitizálása, a jövőorientáltság és a komplex programok alkotják.
A kormányfő külön hangsúlyozta: “A legjobb akarattal sem lehet a 15 év adósságát egy-két fagyos hétvégén, utcán, vagy éppen tárgyalótermekben megoldani. Nem a politikusok harsány bekiabálásaira van szükség” – fogalmazott Gyurcsány Ferenc, akinek felszólalását rendre ellenzéki bekiabálások tarkították. Bejelentette: kormánya együttműködést ajánl azoknak a civil szervezeteknek, amelyek összefogást, párbeszédet sürgetnek az új vidékpolitikai program kimunkálása érdekében.
Áder János
Ki mit mondott?
A miniszterelnöki felszólalást követően Áder János beszélt arról napirend előtt, hogy a gazdák valamennyi követelése jogos, olyan, amelynek teljesítésére a kormány garanciát vállalt. Ezek közé sorolta a kamattámogatások, az állatjóléti támogatások, a nemzeti kiegészítés, a “jogosulatlanul visszatartott” áfa, valamint a területalapú támogatás kifizetését.. Szerinte Gyurcsány Ferenc a gazdák problémáinak megoldása helyett ellenkampányt folytat, amikor arról beszél, hogy a gazdák 200 milliárdos követelésének megfelelő összeget adóemelésből, a gyógyszerárak duplájára emeléséből, a családi pótlék megszüntetéséből lehetne előteremteni.
Németh Imre
Válaszában Németh Imre, az FVM vezetője megkérdezte, igaz-e a hír, miszerint Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke az elmúlt héten a császártöltési lakossági fórumon arról tájékoztatta a fideszes aktivistákat, hogy “a gazdatüntetés nem a gazdákról szól, ez már a jövő évi választás része, ezért mi minden támogatást megadunk, hogy minél tovább tartson, embereink ott vannak és kézben tartják a gazdákat”.
|
Németh Imre az MTI kérdésére elmondta: nem a lakossági fórumon, hanem azt követően, “szűk fideszes körben” tette Pokorni Zoltán az általa idézett kijelentést, s erről megbízható információja van.
Traktorok az utakon
A tárgyalódelegációk egyeztetése és a politikusok pocskondiázása alatt 5600 gazda, 3600 munkagéppel, országosan 65 helyszínen továbbra is az utakon demonstráltak. Több megyében a helyi Magosz-vezetők azt közölték, hogy amennyiben csütörtökig nem jön létre a megállapodás, akkor várhatóan újabb gazdák vonulnak Budapestre traktorokkal. Számos helyen a gazdák az országhatár közelében demonstrálnak, de a határforgalomban ezúttal sem okoznak fennakadást.
Baranyában azt jelezték a demonstrálók, amennyiben a tárgyalások belátható időn belül nem vezetnének eredményre, akkor akár a határátkelőhelyeket is lezárják. Vas megyében hétfőn három helyszínen, a 8-as számú főúton a rábafüzesi határátkelőhelyhez vezető úton, a 86-os számú főúton Nádasd közelében, valamint a 89-es számú főúton a bucsui határátkelőhely közelében lassítják a közutak forgalmát járműveikkel az agrárdemonstrációban résztvevő gazdák.
A Győr-Moson-Sopron megyei határátkelők közelében demonstráló gazdák gépeiket hétfőn az ország belseje felé vezető utak jobb oldalán sorakoztatták fel jelezvén, hogy a magyar termékek védelméért emelik fel szavukat. A külföldről behozott árukkal szemben kell megvédeni a magyar mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket. Hét helyszínen hatszáz traktorral, mezőgazdasági géppel, teher- és személyautóval demonstráltak hétfőn a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei agrártermelők, akik járműveikkel szerdán indulnak Budapestre és csütörtöktől a fővárosban tartják tiltakozó akciójukat.
A demonstráló gazdák gépeikkel február 21-én indultak el fővárosba; az ország minden megyéjéből, összesen mintegy 1000 erőgép érkezett a Felvonulási térre, később mintegy 200 erőgépet a Parlament előtt állítottak le vasárnap estig. A gazdatüntetésen 15 gazdaszervezet vesz részt hivatalosan.