Az egészség-, az örökség- és a kongresszusi turizmus fokozhatja Magyarország idegenforgalmi vonzerejét – derül ki a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiának (NTS) a lap birtokába jutott tervezetéből. A 2013-ig szóló stratégiában szereplő célok megvalósítására összesen 926,9 milliárd forintot szánnak.
Az NTS szerint az első helyen kiemelt „termék” az egészségturizmus lehet. A jövőben nemzetközi szinten is nívós, turistavonzó létesítmények kialakítása a cél. Hazánk rendelkezik a világ egyik legnagyobb termálvízkincsével: 147 minősített gyógyvízzel, 39 gyógyfürdővel, 13 gyógyhellyel, 47 gyógyszállóval, 40 wellness-szállodával, öt gyógybarlanggal.
Az örökségturizmus részeként kiemelt célként fogalmazza meg az NTS a világörökségi helyszínek és nemzeti parkok „turisztikai termékké” fejlesztését, az újabb látogatóközpontok kialakítását.
Harmadikként szerepel a sorban a kongresszus turizmus. Ugyanis a sok vendéget hozó nemzetközi rendezvények vonzerejét szükséges növelni, elsősorban azzal, hogy Budapestet alkalmassá kell tenni több ezer fős rendezvények lebonyolítására. Továbbá olyan nagy budapesti projektek sorakoznak fel az új kongresszusi központ terve mellett, mint a Ferihegyet a városközponttal összekötő gyorsvasút megépítése, vendégfogadási pontok kialakítása, a Duna adottságainak jobb kihasználása, nemzetközi kikötő létesítése.
A főváros mellett kiemelt szerepet szánnak a Balatonnak is, ahol az a cél, hogy ne csak maga a tó, hanem a háttértelepüléseket magában foglaló környék is önálló, a vendégek számára vonzó attrakciót jelentsen: azaz szezontól és időjárástól függetlenül az ott tartózkodó turisták akár anélkül is eltöltsenek egy hetet, hogy fürödnének a Balatonban.