Belföld

A lakosság kiábrándult a parlamentből

A lakosság alig érdeklődik a parlament munkája iránt, és a reprezentatív minta mindössze 6 százaléka elégedett a képviselők teljesítményével – ismertette Szili Katalin az Országgyűlés elnöke a Gallup felmérését.

Egyre elégedetlenebb a magyar lakosság a parlament munkájával – állapította meg az a közvélemény-kutatás, amelyet az Országgyűlés Hivatalának megbízásából végzett a Magyar Gallup Intézet.


A tavaly decemberben ezer ember megkérdezésével, reprezentatív mintán végzett felmérés szerint a lakosságnak csak kis hányada érdeklődik a parlamenti munka iránt, és az elmúlt két évben is tovább csökkent ez az érdeklődés.

“Számomra figyelmeztető momentum, hogy a parlament presztízse folyamatosan csökkent. Nekünk is meg kell gondolni, hogy a civil szerveződéseket, civil közösségeket hogyan vonjuk be a döntéshozatalunkba” – mondta Szili Katalin az Országházban tartott sajtótájékoztatón.

Az Országgyűlés munkájával összességében a megkérdezettek közel fele (45 százaléka) elégedetlen, vagy nagyon elégedetlen, 46 százalékuk közepesen elégedett, mindössze 6 százalék mondja azt, hogy elégedett, vagy nagyon elégedett.

Az elégedettség mértéke 2004 decemberében a százas skálán 38 pont volt, szemben a két évvel korábbi 49 ponttal. Ezzel párhuzamosan nőtt a parlament összetételének megváltoztatását szorgalmazók aránya. Most az emberek 82 százaléka kívánja a képviselők számának csökkentését, 70 százalékuk pedig a civil szervezetek döntéshozatali súlyának növelését.

Tíz megkérdezett közül hatan elegendőnek tartják az információ mennyiségét, amelyet a média ad a parlamenti döntésekről, és csaknem minden második megkérdezett úgy tartja, hogy a média által nyújtott kép objektív, a valóságnak megfelelő.

A különböző médiumok közül a legnagyobb arányban az országos televíziók műsoraiból, elsődlegesen a Magyar Televízióból tájékozódnak az emberek a parlamenti munkáról. A rádióknak és a nyomtatott sajtónak ilyen szempontból jóval kisebb a szerepe.

A parlament honlapjának látogatottsága a lakosság 22 százalékát kitevő rendszeres internetezők körében viszonylag magas, 30 százalékos.

Az országgyűlési képviselői foglalkozás presztízse a Gallup felmérése szerint elmarad az ügyvédek, az egyetemi tanárok, a kórházi orvosok, a közgazdászok és az informatikusok presztízse mögött, de megelőzi a középiskolai tanárokét, az újságírókét és a könyvtárosokét.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik