Belföld

Fizetési mérleg: a határokon belül maradt a külföldi profit

Kedvező gazdasági folyamatok indultak el a tavalyi év utolsó hónapjában. Az elemzők szerint a folyó fizetési mérleg vártnál jobb hiánya ezt tükrözi.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtöki közlése szerint a folyó fizetési mérleg hiánya tavaly decemberben 437 millió euró, az év egészében 4,584 milliárd euró volt. Figyelembe véve a 2004. február 10-én közzétett vámstatisztikai korrekciókat, az éves hiány 4,17 milliárd euró volt. Az elemzők 4,688 milliárd eurós hiányt prognosztizáltak 2003-ra.

Nyeste Orsolya, a Postabank Rt. elemzője az utolsó hónapokban megfigyelt kedvező változások közé sorolta az export folyamatos bővülését. “Meglepetést okozott a profitrepatriálás elmaradása” – mondta, hozzátéve, hogy ennek egyik oka a forint gyenge árfolyama lehet.

“Meglehetősen kedvezőtlenül alakult viszont a fizetési mérleg finanszírozási oldala” – utalt a deficit 10 százalékát sem elérő nem adóssággeneráló forrásbeáramlásra. A deficit a várakozásoknál kedvezőbben alakult ugyan, nagy meglepetést azonban nem okozott” – mondta. Hozzátette, hogy a 6,2 százalékos GDP arányos hiányt a piac kedvezően fogadta, a forint árfolyama erősödött.

Varga Lóránt az Inter-Európa Bank Rt. elemzője hangsúlyozta, hogy az év egészét nézve a folyó fizetési mérleg sorai kedvezőtlen folyamatokat tükröznek. “A deficit jelentősen meghaladja a 2002-es hiányt, az áruforgalmi hiány több mint 1 milliárd euróval nőtt, a nem adóssággeneráló forrásbeáramlás pedig alig 10 százalékát fedezi a hiánynak, míg tavalyelőtt megközelítette a 30 százalékot” – mondta.

“A decemberi 437 millió eurós hiány a várakozásoknak megfelelően magasabb volt a megelőző hónapénál, ám elmaradt a tavaly decemberi 637 millió eurótól” – tette hozzá. Pozitívumként említette, hogy a közvetlen tőkebefektetések 1,5 milliárd eurót közelítő értéke meghaladta az egy évvel korábbi 1,28 milliárd eurót.

“Az egész éves kedvezőtlen kép ellenére az utolsó hónapokban már megfigyelhető a javulás” – mondta. Varga Lóránt szerint a következő hónapokban, bár lassan, de tovább folytatódnak a pozitív változások. “A gazdasági növekedés és a beruházások élénkülésével egyidőben azonban arra is számítani kell, hogy az import átmenetileg gyorsabb ütemben nő majd” – mondta.

A folyó fizetési mérleg 2003-as 4,17 milliárd eurós hiánya, amely a vámstatisztikai korrekciókat is figyelembe veszi, sokkal jobb, mint a Kopint-Datorg Rt. által korábban várt 5 milliárd euró – mondta Bartha Attila, az intézet tudományos főmunkatársa.

“Az utolsó negyedévben beindult külső, elsősorban német konjunktúrát sikerült kihasználniuk a magyar exportőröknek, noha ezt a folyamatot csak az év végére, ez év elejére jósoltuk” – tette hozzá. A kutató véleménye szerint elképzelhető, hogy az utolsó 3 hónap export-import adatai felfelé módosítják, a tavalyi előzetes GDP adatot is.

“A vártnál kedvezőbb áruforgalmi mérleg mellett a profitrepatriálás is elmaradt, amely nemcsak a forint gyenge árfolyamával, hanem az esetleges beruházási tervekkel és Európai Uniós tagságunkkal is összefüggésbe hozható” – vélekedett a Kopint-Datorg vezető elemzője.

A folyó fizetési mérlegre kedvezően hatott a decemberi tőkebeáramlás közel 470 millió eurós összege, ugyanakkor az egész éves szolgáltatási mérlegben továbbra sem látható pozitív elmozdulás – mondta Bartha.

A most közölt adat azt jelzi, hogy a magyar gazdaság alkalmazkodó képessége jobb a korábban vártnál – tette hozzá az elemző.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik