Az államfő július elején, londoni útjáról visszatérve állt meg Oroszország legnyugatibb régiójában. A hatóságok által huligánnak minősített fiúk egy esküvőre érkeztek Kalinyingrád városába Moszkovszkoje faluból, és mindenképpen fel akarták hívni magukra az autókonvojban elsuhanó Putyin figyelmét. Azt nem tudni, hogy Putyin észrevette-e őket, de a biztonsági emberek figyelmét rögtön felkeltették az ízetlen tréfával. A bíróság ötnapos elzárásra büntette a két renitenskedőt a náci szimbólumok használatát tiltó törvény alapján. A történteknek külön pikantériát ad annak helyszíne: Kalinyingrád – az egykori Kelet-Poroszország – 1945-ig Németországhoz tartozott.
Az ügy kapcsán többen felidéznek Oroszországban egy, még az 1970-es években történt tragikomikus esetet. Fehéroroszországi fiatalok egy erdei piknik alkalmával II. világháborús, titkos német raktárra bukkantak. A garatra már alaposan felöntött főiskolások beöltöztek az egyenruhákba, magukhoz vették a fegyvereket, majd bevonulva a legközelebbi faluba tört oroszsággal közölték a halálra rémült lakosokkal, hogy visszajöttek a náci megszállók. Ez még nem volt elég: sorba állították a falusiakat, és azt követelték tőlük, hogy nevezzék meg a kommunistákat. A helyi kolhoz agronómusa buzgón eleget is tett a felszólításnak – vesztére, mert ő kapta a legsúlyosabb büntetést az ügy szereplői közül.
Putyinra visszatérve: kalinyingrádi látogatását egy másik botrány is megzavarta, egyik testőrének ugyanis kiverték a szemét egy belvárosi szórakozóhelyen. Az elnök három testőre vacsorázni tért be a vendéglátó helyre, ahol máig tisztázatlan okok miatt verekedésbe keveredtek a biztonsági őrökkel, akik erősebbeknek bizonyultak náluk.
Áldja viszont az elnöki vizitet az Útmenti nevű halvendéglő tulajdonosnője: a korábban kevesek által ismert helyre alig lehet beférni, amióta az elnök váratlanul betért oda vacsorázni, Szergej Ivanov védelmi miniszter, és Valentyina Matvijenko, az észak-nyugati szövetségi körzet elnöki megbízottja társaságában. Az illusztris vendégek végigkóstolták a hely specialitásait a kaviáros süteménytől a “cár módra”, tokhalból és rákból készült hallevesen keresztül a füstölt és faszénen sült tengeri csemegékig, és a lakomáért a moszkvai árakkal összehasonlítva szerény összeget, fejenként 1000 rubelt – kb. 8 ezer forint – hagytak az “út mentén.”