A múlt heti első jelentések még arról szóltak, hogy radioaktív gáz megjelenése miatt felfüggesztették a 2. számú blokk reaktorának karbantartási munkálatait a Paksi Atomerőműben. Mint azt az erőmű illetékesei elmondták, a kiszivárgott radioaktív gáz valószínűleg a reaktor mellé telepített tisztítórendszerből származik, ami az ebben a rendszerben lévő, 30 darab fűtőanyagköteg valamelyikének kismértékű “tömörtelenségére” utal. Akkor a hétfokozatú Nemzetközi Nukleáris Esemény Skálán a 2. fokozatba sorolták az üzemzavart. Az Info Rádiónak nyilatkozó Kovács Balázs főmérnök, a paksi atomerőmű kommunikációért felelős illetékese úgy fogalmazott: az erőműben, illetve annak szűkebb és nagyobb környezetében a környezeti állapotok nem változtak meg.
Súlyosabb, mint hitték
Nukleáris események fokozatai
A nemzetközi nukleáris eseményskála 7-fokozatú. Az egyes fokozatok emelkedő sorrendben: rendellenesség, üzemzavar, súlyos üzemzavar (ez történt a múlt héten Pakson), létesítményen belüli hatással járó baleset, telephelyen kívüli kockázattal járó baleset, súlyos baleset, nagyon súlyos baleset (ez történt Csernobilban 1986-ban).
Mérőcsoportot küldenek az osztrák környezetvédők
Európa egyik legjobbja
Idén februárban jelentették be, hogy a paksi létesítmény Európa legjobb atomerőműveivel azonos szintre került, az európai uniós csatlakozásnál semmilyen akadályt nem jelent. Akkor fejezték be az 1996-ban megkezdett 60 milliárd forintos költségigényű biztonságnövelő programot. A költségek 36 százalékát a földrengésvédelem, 28 százalékát a reaktorvédelmi rendszer, 21 százalékát a korróziós viszonyokkal összefüggő, úgynevezett magas pH üzemmód biztosítása igényelte. A többi intézkedés együttesen a költségek 15 százalékát adta.
Egy dolgozót ért sugárterhelés
Lux Iván, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) balesetelhárítási szervezetének vezetője csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy a sérült fűtőelemekből származó és a szellőző kéményen át távozó gáz okozta radioaktivitás mérhető, de annak mértéke olyan kicsiny, hogy a vállalat dolgozóira és a lakosságra semmilyen veszélyt nem jelent. A Népszabadság információi szerint ugyanakkor az üzemzavar során a Paksi Atomerőmű egyik dolgozóját kisebb sugárterhelés érte. A munkatárs ugyanis nem használta a védőfelszerelését, s az általa belélegzett jód mennyisége elérte az évi megengedett dózisterhelés 10 százalékát.