Belföld

Járai: változatlan marad a intervenciós sáv

A forint tegnap újabb csúcsot döntött, és rövidesen a sáv erős szélére kerülhet. A JP Morgan befektetési bank azt jósolja, hogy az MNB 4-6 hónapon belül a magyar fizetőeszköz felértékelésére kényszerülhet, hasonló álláspontot képvisel a brit HSBC is, az MNB szóvivője szerint ugyanakkor az intézmény önállóan csak akkor dönthet, ha veszélyben látja a stabilitást - írja a Világgazdaság.

A közeljövőben szóbeli intervencióra kényszerülhet az MNB a forint erősödésének megfékezésére, és a jövő év közepére szükségessé válhat a 30 százalékos átváltási sáv középárfolyamának megemelése is – áll a legnagyobb brit bank pénteki elemzésében. Az HSBC napi feltörekvő piaci gyorsjelentéseinek pénteki kiadása szerint a tavaly októberben 276,10 forint/eurón meghúzott középárfolyam módosítása az idén még nem valószínű, de jövő nyáron már megtörténhet, mivel a forint, amely pénteken 237,10/30-on beállította eddigi csúcspontját az euróhoz képest, addigra elérkezhet a sáv erős oldalának szélére, vagyis a 234,69 forint/euró árfolyamra.

A forint a következő néhány hétben is erősen megközelítheti 234,69-es euróárfolyamot, de a pénzügyi vezetés december közepéig, amikor sok spekuláns zárja pozícióit, még jó eséllyel képes lesz állni a nyomást – áll a bank elemzésében. Az HSBC szerint hiba lenne, ha a magyar hatóságok “harc nélkül feladnák” az átváltási sávot. A bank szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy december második felében gyengülni fog a forint, de jövőre “újra elkezdődik a csata”, s jelenleg 2003 közepe tűnik a sávon belüli középárfolyam legvalószínűbb módosítási időpontjának.

A forint erős ugyan, de nincs szükség a sáv eltolására, a sávon belüli árfolyammal is kényelmesen el lehet érni, hogy az éves infláció jövő év végére 4,3-4,4 százalék legyen – nyilatkozta Járai Zsigmond jegybankelnök a Magyarország átalakulása és a nemzetközi pénzvilág címmel rendezett konferenciát megelőzően.

A jegybankelnök elismerte, hogy a Monetáris Tanács legutóbbi prognózisában megemelte, 4,6 százalékra nővelte a jövő év végi várható inflációt, ám hangsúlyozta, hogy ez még 5 forinttal gyengébb, 243,6 forintos euró átlagárfolyamon készült. Hozzátette, jelenleg 238-240 körüli az euró/forint árfolyama, ennél erősebb forintra nincs szükség ahhoz, hogy teljesüljön a jegybanki inflációs cél. Megerősítette: “semmilyen körülmények között sem fogjuk eltolni a forint sávját”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik