Belföld

Jóval kevesebben tüntetnek vidéken

A vidéki városokban érezteti hatását, hogy sokan személyesen is csatlakoztak a Kossuth téri tüntetőkhöz: bár továbbra is több városban utcára vonultak az emberek, sokkal kevesebben tették ezt.

Békés megyében az előző naphoz képest kevesebb, nem öt, hanem három városban folytatják a kormányfő lemondását követelő demonstrációt szombaton. A békéscsabai helyszínen, a Kossuth téren az előző napok 200-300 fős demonstrációival szemben most kevesebben, némileg több mint 100-an gyűltek össze ám, az MTI információi szerint a „hiányzók” közül többen Budapestre utaztak. A tüntetők szombat este végig a téren maradnak, nem járják a várost, mint a korábbi napokban. Rendőri beavatkozás, ahogyan az előző napokon, úgy szombaton sem történt. Gyulán, a Petőfi téren öt nap után először nem demonstrálnak, hasonlóan Mezőberényhez, míg Békésen és Szarvason ismét megtartják a tüntetést.


Huszan Egerben


Alig húszan követelték a kormány és a kormányfő távozását az úgynevezett Forradalmi Emlékbizottság által meghirdetett szombati „csendes demonstráción” Egerben, a város 56-os emlékművénél. A demonstrálók száma napról napra apad a hevesi megyeszékhelyen, de ígérik, vasárnap is kivonulnak a térre.


Ötszázan Debrecenben


Mintegy ötszázan követelték Debrecen főterén szombat este Gyurcsány Ferenc és kormányának távozását. A cívis város központjában hatodik este tart a demonstráció: a résztvevők nemzeti színű és Árpád-sávos zászlókat lobogtatnak. Az alkalmi szónokok a kormány lemondása mellett kinyilvánították, hogy Debrecenbe várják a budapesti demonstráción résztvevőket is, azért, hogy „szétvigyék a forradalmat az egész országba”. „Itt lehet az új Magyarországot elkezdeni” – mondta az egyik szónok. Egyúttal kérték az egészségügyi dolgozókat, az oktatásban dolgozókat, a rendőröket, az egyetemistákat, a gazdákat, hogy mindenki csatlakozzon „a békés forradalomhoz” az ország jövője érdekében. A Református Nagytemplom előtti téren néhány hőlégballont akartak felfújni a Debrecenben rendezett nemzetközi hőlégballon-találkozó résztvevői. A gázégők nagy zaja zavarta a demonstrációt, így többen követelték, hogy állítsák le a léggömbök felfújását, ami meg is történt. A debreceni tiltakozás – csakúgy, mint a hét eddigi napjain – békés csendben zajlott.


Kecskeméten kevesebb mint százan


Egy órán keresztül tartott szombaton este a kormányellenes demonstráció Kecskemét főterén, melyen kevesebb mint százan vettek részt. A demonstrálók a magyar és a székely himnusz eléneklése után a kormány lemondását, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök távozását követelték. Szombaton Kecskemétről sokan utaztak a fővárosba, hogy csatlakozzanak a Parlament előtti tüntetőkhöz. A demonstráció rendzavarás nélkül ért véget.


Szekszrárdon kétszázan


Szekszárdon mintegy kétszázan tüntettek szombaton Gyurcsány Ferenc és a kormány lemondását követelve, nemzeti színű és Árpád-sávos zászlókat lobogtatva. Annak ellenére, hogy többen elmentek Budapestre, a Kossuth térre, a szekszárdi tüntetők alig voltak kevesebben, mint pénteken. Ezen az estén, mivel a tüntetések állandó szervezője, Tóth Csaba MIÉP-es önkormányzati képviselő Pestre ment, a bonyhádi Szőts Béla, a Társaság a Kárpát-medence Magyarságáért nevű testület alapító tagja mondott beszédet. Elmondta: hiába gondolják Gyurcsányék, hogy kifáradnak, ők minden este itt vannak a téren, s tüntetnek. Beszédében a miniszterelnök és a kormány távozását követelte, valamint azt, hogy az Országgyűlés oszlassa fel magát, s írjanak ki új választásokat. A szónoklat után egy helyi költő szavalta el Gyurcsány Ferencet gúnyoló versét.


Kaposváron százötvenen


Mintegy százötvenen tüntettek szombaton este Kaposvárott Gyurcsány Ferenc és kormánya lemondását követelve, a demonstráció résztvevői szögeket ütöttek a „hazug kormány” koporsójába. „Nagy város, nagy koporsó, kis város, kis koporsó” – jegyezte meg Csernák Árpád író, a Búvópatak főszerkesztője, a demonstráció koordinátora, utalva a fővárosi tüntetésen is szerephez jutott koporsóra, miközben a fia készítette – úgy két tenyérnyi – koporsót letette a Kossuth-szobor talapzatára. A tüntetők az előző napokhoz hasonlóan este hat órától gyülekeztek a város főterén; beszédek, irodalmi idézetek váltották egymást, s beszámoló a fővárosi eseményekről. Csernák Árpád beszédében követelte Gyurcsány Ferenc távozását, akit „elmebetegnek”, illetve „pszichopatának” nevezett, s mint mondta: már csak ezért sem tűrhetik, hogy a helyén maradjon. A hét óra körül mintegy 150 fősre duzzadt hallgatóság „Mondjon le!”, és „Gyurcsány takarodj!” jelszavakat skandálva, egyetértően nyugtázta a mondandóját.


A szónok arról is beszámolt, hogy velük egy időben mintegy 100-150 kaposvári is részt vesz a fővárosi tüntetésen, és hangsúlyozta: fontos, hogy Kaposváron is hallassák szavukat, mert Budapesten elvesznek a több ezres tömegben. Közölte: mindennap este hat órakor összegyűlnek a Kossuth téren, s addig folytatják a tüntetéseket, amíg Gyurcsány Ferenc nem mond le.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik