Győzelemmel kezdtek a nagyok

A magyarokkal azonos csoportban szereplő vb-ezüstérmes kanadaiak 6-1-re kiütötték a fehéroroszokat, míg a címvédő oroszok öt góllal lépték le a németeket. Jó úton a svájci csapat is.

A torna első góljára mindössze a 1:05 percig kellett várni, a kanadai-fehérorosz mérkőzésen egy tampai összjáték után St. Louis tökéletes átadását a 2008-as NHL-draft első választottja, Stamkos közelről lőtte a kapuba. A 15. percben szinte azonos szituáció után ismét a Lightning 19 éves centere volt eredményes.

Az egyre kiforrottabb játékot produkáló Stamkos előtt még a sok csatát megélt idősebb csapattárs is megbillentette kalapját.

„Nem volt egy nehéz mérkőzés, hisz már az elején kétgólos előnybe kerültünk” – értékelt St. Louis. „Steve szempontjából fontos volt, hogy ilyen jól kezdje első világbajnokságát. Kiváló játékossá akar lenni, s az is lesz, mert rendkívül gyorsan tanul.”

Antonyenko és Lombardi párharca (MTI/EPA)

A második játékrészben nem született gól, de annál nagyobb volt a küzdelem. A motivált beloruszok ugyanis felpörgették a ritmust, s egy alkalommal gólt érő megmozdulásuk is volt, ám Grabovszkij góljánál Roloson estében elsodorta a kaput – így nem született meg a szépítés. Sőt, nem sokkal később a kettős emberelőnybe kerülő vörösmezesek nem tudtak mit kezdeni a háromfős kanadai „kivédekező” egységgel.

A záró felvonásban viszont öt gól is született: kanadai részről Jason Spezza és Mike Fisher egyszer-egyszer, Dany Heatley pedig – aki a tavalyi vb pontkirálya, gólkirálya és legjobb játékosa volt – kétszer talált a kapuba (egy alkalommal előkészített), míg a fehéroroszoktól Grabovszkij iratkozott fel a gólszerzők közé.

„Kanada a torna legjobb csapata, nekünk ezzel szemben talán túl sok a fiatal, így még tapasztalatlan játékosunk, pláne a védelemben. Mindent megpróbáltunk, de túl sok tudás összpontosult a másik oldalon” – vont mérleget Kolcov, a fehéroroszok csapatkapitánya.

A fehérorosz-kanadai mérkőzéssel párhuzamosan az oroszok a németekkel vetették be a keserű pirulát: már az elejétől irányították a játékot, a meglepetésre készülő német legénységnek esélyt sem hagyva az első harmadban eldöntötték a találkozót. Szaprikin és Kovalcsuk gyors egymásutánban következő találatát követően az első húsz percben még Zinovjev is betalált, a második harmadtól így az oroszok többet pihentették első két sorukat – így is további kettőt rámoltak Patzold hálójába.

Kurjanov szerezte az oroszok negyedik gólját (MTI/EPA)

„Nagy megtiszteltetés volt a címvédő ellen kezdeni” – összegzett Renz, a németek csapatkapitánya. „Az oroszok megmutatták, miért jöttek. Nem vacakoltak sokat, bebizonyították, miért is ők a bajnokok. Azt hiszem, ha valaki aranyat akar nyerni, az oroszokkal lesz elszámolnivalója.”.

Az oroszok csoportjában a vérmes reményeket dédelgető házigazda svájciak Pluss emberelőnyös góljával múlták fel a franciákat, s ezzel komoly lépést tettek a továbbjutás felé. A találkozó egyoldalúra sikeredett, hogy nem lett nagyobb a különbség, az elsősorban a csak Szuper Leventééhez fogható teljesítményt nyújtó, 42 lövésből 41-et hárító (97.62%) LHenry kapuson múlott.

Eredmények, 1. forduló:

a-csoport (Zürich-kloten)

Szlovákia-MAGYARORSZÁG 4-3 (1-0, 2-1, 1-2)
Vezette: Reiber (svájci), Sindler (cseh), Blumel (cseh), Kicha (ukrán)
Gól: Ruzicka (2.), Bartecko (39., 60), Hossa (40.), illetve Holéczy (23.), Peterdi (43.), Sille (55.)
Kapuralövések: 52, illetve 16
Kiállítások: 2 perc, illetve 6

Kanada-Fehéroroszország 6-1 (2-0, 0-0, 4-1)
Gól: Stamkos (2., 15.), Spezza (45.), Fisher (47.), Heatley (51., 54.), illetve Grabovszki (53.)
Kapuralövések: 42, illetve 24
Kiállítások: 10 perc, illetve 10

Az állás:
1. Kanada 3 pont (6-1), 2. Szlovákia 3 (4-3), 3. MAGYARORSZÁG 0 (3-4), 4. Fehérorszország 0 (1-6)

Következik, április 26., vasárnap:
Szlovákia-Fehéroroszország 16:15; Kanada-Magyarország 20:15

b-csoport (bern)

Oroszország-Németország 5-0 (3-0, 0-0, 2-0)
Gól: Szaprikin (9.), Kovalcsuk (10.), Zinovjev (16.), Kurjanov (43.), Zaripov (52.)

Az állás:
1. Oroszország 3 pont (5-0), 2. Svájc 3 (1-0), 3. Franciaország 0 (0-1), 4. Németország 0 (0-5)

Svájc-Németország 16:15; Oroszország-Franciaország 20:15

statisztikák

Kanadai táblázat:
1. Heatley (kanadai) 3 pont (2 gól+1 assziszt), 2-3. Marcel Hossa (szlovák) és Spezza (kanadai) 3 (1+2)

Kapusok:
1. Brizgalov (orosz) 20 védés/20 lövés (100%), Gerber (svájci) 14/14 (100%), 3. LHenry (francia) 41/42 (97.62%), …5. SZUPER LEVENTE 48/52 (92.31%)

Védők:
1. SILLE Tamás 1 pont (1 gól+0 assziszt), 2-11. Doughty (kanadai), Granak (szlovák), KANGYAL Balázs, … TOKAJI Viktor 1-1 (0 gól+1 assziszt)

Bulielhozás:
1-2. Mikus és Surovy (mindkettő szlovák) 8 győztes/2 vesztes (80%), …21. LADÁNYI Balázs 2/2 (50%)