Másfél éve Horn Gábor, MeH-államtitkár és Magyar Bálint, oktatási miniszter, mint az SZDSZ erős emberei nagy büszkeséggel vezették körbe a sajtó képviselőit a lepukkant buszpályaudvarból modern dizájnközponttá alakított Design Terminál műszaki bejárásán. Akkor jelentették be, hogy itt lesznek majd a Design Hét őszi rendezvényei. Nem lettek. Sőt rá egy évre, idén sem itt ünnepelhet a szakma.
A tervek szerint a Design Terminál egy sajátos kiállítótér, szakmai tájékoztató és szolgáltatóközpont lenne, amely a hazai formatervezés, a korszerű dizájn népszerűsítését tűzte ki célul. A két többszintes épületből álló együttes nagyobbik részében egy korszerű kiállítóteret alakítanak ki, amely formatervezési kiállításoknak és rendezvényeknek ad majd otthont. Ezenkívül dizájnshop, könyvesbolt, előadóterem és nyilvános szakkönyvtár is helyet kap itt. Az épület másik – kisebbik részében – nyáron kiülős vendéglő és kávézó várja a vendégeket.

Képgaléria a tavalyi mûszaki bejárásról
Idén már nem
Pohárnok Mihály, a létesítményt majdan üzemeltető kht. ügyvezető igazgatója a FigyelőNetnek korábban elmondta, a csúszás abból adódott, hogy az épületnek a hűtő-fűtőrendszer és a lift miatt megnőtt az energiaigénye a régi buszpályaudvarhoz képest.
A bővítéshez azonban arra lenne szükség, hogy a leendő terminál tulajdonosai megegyezzenek a Gödör Klubbal, amely egyébként az Oktatási és Kulturális Minisztériumé. A Gödör hőközpontja ugyanis a terminál alagsorában működik, amelyre a klubnak szolgalmi joga is van. A helyzetet eddig az bonyolította, hogy az OKM kisebbségi tulajdonosként még a Design Terminál Kht.-ben is benne volt. Ezt a részesedését azóta azonban eladta a többségi tulajdonos Magyar Szabadalmi Hivatalnak. Most, hogy kikerült az OKM kezéből az ügy, nem kell együtt kezelni a két intézményt, és végre megbízhatják az elektromos műveket a külön bővítéssel. Egy a megállapodáshoz közel álló forrásunk szerint ez azt jelenti, hogy a Design Terminál megnyitására idén már aligha kerül sor.
A szellemépületbe azóta nemigen járnak az SZDSZ erős emberei. A megoldás a Miniszterelnöki Hivatalhoz tartozó Központi Szolgáltatási Főigazgatóság kezében lehet, amelynek vezetőjét a FigyelőNetnek egyelőre még nem sikerült elérnie.
Kezdők és sztárok kiállításai városszerte
Addig azonban idén is fut a Design Hét több mint nyolcvan programmal. A Design: egy új esély alcímmel meghirdetett programsorozat részeként adták át a Magyar Formatervezési Díjat. Az ez évi pályázati anyagot az Iparművészeti Múzeumban mutatják be, a kiállításon 57 alkotás látható. A Design Terminál Kht. és a Magyar Formatervezési Tanács védnökségével negyedik alkalommal meghirdetett esemény keretében tizenegy, magyar vonatkozású kiállítás mellett számos külföldi alkotó és műhely is bemutatkozik.
A Gödör Klub ad otthont keddtől a tervezőgrafikusok és tipográfusok első ízben tartandó seregszemléjének, a Graphifestnek. A Közlekedési Múzeumban keddtől november 21-ig a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Formatervező Tanszéke a hallgatók tervein keresztül mutatja be az ott folyó műhelymunkát, megidézve a magyar járműdizájn történetének fontos pillanatait. A hazai alkotók megismertetését szolgálja a Próbajárat című program is: 85 friss diplomás munkáit csaknem 60 üzletben és galériában mutatják be. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban a Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesület 25 éves fennállásának alkalmából kedden kiállítás nyílik a szervezet tagjainak munkáiból.
Tarmo Luisk, a kortárs észt formatervezés neves képviselőjének karakteres tárgyait vonultatják fel azon a kiállításon, amelyet szerdától tekinthetnek meg az érdeklődők a Gödör Klubban. A munkák között lámpacsaládok, ékszerek és furnérozott bútorok egyaránt megtalálhatók.
Divat a szocializmusban címmel csütörtökön tárlat nyílik a Budapesti Történeti Múzeumban, ahol Ökrös Zsuzsa divattervező életpályáján keresztül a kor divatját mutatják be. Szintén csütörtöktől látható a 70. születésnapját ünneplő formatervező, Stefan Lengyel életműtárlata a Ponton Galériában. A kiállítás a Magyarországon indult, Németországban kiteljesedett alkotói életút állomásait idézi fel.
A Design Hét egyik záróeseménye a WAMP lesz a két éve kongó Design Terminál szomszédságában, az Erzsébet téren. A dizájnpiacon ötvösök, grafikusok, textilművészek, keramikusok mellett több neves galéria is képviselteti magát. A több mint 80 rendezvény közötti eligazodást a város forgalmas közterein térképpel ellátott, pihenőbútorokkal berendezett Design Pihenőpontok segítik.
