Talmácsi: pályacsúcs és pole pozíció

Az összetettben tíz ponttal vezető Talmácsi Gábor pályacsúccsal szerezte meg a pole pozíciót a 125-ös kategóriában a Valenciai Nagydíjon. Nagy riválisa, a spanyol Hector Faubel a második helyről indul a vasárnapi futamon.

Kapcsolódó linkek

motogp.lap.hu
sport.lap.hu

Faubel az első, Talmácsi a második helyről várhatta a szombati, második időmérőedzést.

Kellemes napsütésben, 18 fokban kényelmesen motoroztak a versenyzők a kvalifikáció első felében. Talmácsi ment néhány kört, majd meglátogatta a szerelőit, s így tett Faubel is.

Ekkor még sem a magyar, sem a spanyol kentaur nem tudott javítani pénteki idején, de ezt az első hét helyezett mindegyike szintén elmondhatta magáról. Talmácsi először 11 perccel az edzés leintése előtt „robbantott”, 1:39.162-es körével átvette a vezetést, több mint három tizeddel került a nagy riválisa elé.

Öt perc volt még hátra, amikor Talmácsi, Faubel és Sergio Gadea volt a sorrend. Faubel az utolsó percben ugyan 1:39.402-vel javított tegnapi eredményén, de nem tudott a magyar elé kerülni.

A magyar klasszis így saját idejével versenyzett, s 1:39.029-cel megfutotta a kvalifikáció leggyorsabb körét, amellyel új pályacsúcsot állított fel (a korábbit Alvaro Bautista tartotta 1:39.058-cal).

Talmácsi: pályacsúcs és pole pozíció 1

Talmácsi Gábor pályacsúcsot repesztett (MTI/EPA)

Faubel a második helyen zárta az időmérőt, pénteki idejével pedig Gadea lett a harmadik. A pályafutása hatodik, idei ötödik pole pozícióját jegyző Talmácsit a csapat boxában tapssal fogadták, még a Faubelért szorítók is sportszerűen gratuláltak neki, s a Bancaja Aspar csapat első embere, Jorge Martinez is megveregette a vállát.

A sorsdöntő vasárnapi futam előtt Talma 10 ponttal előzi meg Faubelt, s amennyiben a spanyol nem tudja lefaragni a különbséget, abban az esetben a motorsport első magyar világbajnoka lehet.

„A sok munka és a sok teszt eredménye, hogy most körrekorddal első lettem. Nem is annyira a csúcsnak örülök, hanem annak, hogy szinte végig tudom tartani a nagy iramot, több körön keresztül – nyilatkozta Talmácsi az MTI-nek. – Csak én és Faubel tud ilyen gyorsan menni huzamosabb ideig, a többiek legfeljebb két, kimondottan jó körre képesek. Az lett volna az igazi, ha 1:39 perc alá jutok. Minden jó, a gép is, a formámmal sincs baj. Sikerült mindent megfelelően beállítani, a rugókat, a gumikat, a kuplungot. Jó a hangulatom, élvezem a motorozást. A verseny előtti bemelegítésen még a gyakorolnom kell a rajtolást, a startok általában nem mennek jól. A pálya egyes helyein vigyázni kell, nincs jó tapadás, és az első két körben el lehet szállni.”

Talmácsi: pályacsúcs és pole pozíció 2

A magyar motoros idén ötödször lett edzéselsõ (MTI/EPA)

A nyolcadliteres kategóriában érdekelt másik magyar, az Eb-győztes, Valenciában szabadkártyával versenyző Győrfi Alen a 36. helyen zárta a kvalifikációt. Vasárnap a bemelegítés 8:40-kor kezdődik, míg a 24 körös, 96,12 kilométeres Valenciai Nagydíj 11-kor rajtol.

Magyar futamról tárgyalnak

Ujhelyi István, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) államtitkára egy magyarországi futamról tárgyal a Valenciai Nagydíj helyszínén. Ujhelyi leszögezte, komoly esélyt lát arra, hogy Magyarország is házigazdája legyen a világ egyik legnépszerűbb versenyének, de hozzátette: meg kell vizsgálni, hogyan lehet a MotoGP számára is alkalmassá tenni a Hungaroringet, vagy más helyszínt kell keresni.

Talmácsi Gábor a világbajnok, ha…
…dobogón végez
…4. vagy 5. lesz, és Faubel legfeljebb 2.
…6., 7., 8. vagy 9. lesz, és Faubel legfeljebb 3.
…10., 11. vagy 12. helyen végez, és Faubel legfeljebb 4.
…13. vagy 14., és Faubel legfeljebb 5.
…15. helyen ér célba, és Faubel legfeljebb 6.
…nem szerez pont, és Faubel legfeljebb 7.