Az első negyedévi makrogazdasági folyamatok valamennyi magyarországi gazdaságelemző intézetet arról győztek meg, hogy az idén a fellendülés tovább tart majd. A kereskedelmi és a fizetési mérleg, továbbá az államháztartás is a tervezett szerint, sőt akár még jobban is alakulhat. Az előrejelzők többsége 5 százalék körüli éves gazdasági növekedést vár, és a folyó fizetési mérlegnél is a kormányzati várakozásoknak megfelelő, 2 milliárd euróra rúgó hiánnyal kalkulál. Ennek finanszírozása nem okozhat gondot: a működő tőke beáramlása, illetve a portfólióbefektetések erre fedezetet nyújthatnak. Kissé eltérő a vélemény a belföldi fogyasztás várható alakulásáról, a tavalyi 4,5 százalék után azonban egyértelműen alacsonyabb, 3-4 százalékos bővüléssel számolnak a kutatók. Még nagyobb a vita az infláció éves mértékét illetően. Az mindenesetre biztosnak látszik, hogy a költségvetés tervezése során a Pénzügyminisztérium által prognosztizált 6,5 százalék körüli fogyasztói árindexet meghaladja majd az árak emelkedése.
A gazdasági növekedést legnagyobb részt az idén is az export bővülése határozza meg, a másik fő terület pedig a belföldi fogyasztás növekedése lesz. Az állami keresletélénkítő intézkedések nagy nyilvánosságot kaptak, és hosszú távú programként a Széchenyi-tervben meg is fogalmazódtak. A befektetések zömét azonban 2000-ben továbbra is a tőkeerős külföldi cégektől várhatjuk. Az Ecostat szerint a termelői árindex várhatóan májusig nő, majd ezt követően mérséklődik, és szeptemberre mintegy 8,7 százalékos lehet az előző év azonos időszakához képest. Az ipari termelés dinamikus növekedése folytatódik, augusztus végére a belföldi értékesítés 5 százalékos, az exporteladások 20 százalék körüli növekedésével lehet számolni. Szeptemberre az ipari termelés 14 százalékos növekedést mutathat. A kedvező folyamatokba illik a kiskereskedelmi forgalom bővülése is, amely szeptemberre az előző évhez képest mintegy 8 százalékos növekedést érhet el.
A tőzsdeindex rövid távon továbbra is csökkenhet. A BUX visszaesésének hátterében az amerikai gazdasági tényezők állnak, és ezek a továbbiakban is hatást gyakorolnak majd a mutatóra, de szeptemberre – a kedvező magyar gazdasági folyamatok hatására – az index így is elérheti a 10,7 ezer pontot. –