Belföld

Lavinaveszélyt okozhat a gigalománia

Az internetadó miatt nem bukik a kormány, de a Fidesz bizalmat és szavazatokat veszíthet, miközben időviharba került.

A Népszabadságban Filippov Gábor (Magyar Progresszív Intézet) úgy véli, a Fidesz már bánja az egészet, de nem fog engedni a társadalmi nyomásnak, valószínűleg nem vonja vissza a tervezetet. Mráz Ágoston Sámuel (Nézőpont Intézet) úgy vélte, figyelmeztetés volt a tüntetés. A kormány jó reakcióval újrarendezheti a frontvonalakat, ahogy a 2012 végi diáktüntetéseknél, amikor szintén forró volt a helyzet. Krekó Péter (Political Capital) arra emlékeztetett, hogy jobb lenne mielőbb kihátrálni, mert a kitartás nagy népszerűségvesztéssel járhat. Ő Schmitt Pál példáját hozta, akinek a kezét végül mégis elengedték.

Egyik politikai elemző sem számít arra, hogy az ellenzék politikai tőkét tudna kovácsolni a jelenlegi helyzetből, sőt, inkább árthat, ha a rátelepednek a polgári elégedetlenségre.

Arról azonban már eltérő volt a véleményük, hogy a tüntetés elindíthat-e egy lavinát. Filippov Gábor szerint megtört a Fidesz iránti bizalom, a „támogató beletörődés”. Orbánék nem buknak, de a bizalmatlanság tartós lehet, még a politikai apátiába süllyedt polgárok is elhihetik, hogy a társadalom potens ellenzék híján is felmutathat komoly erőt. Mráz Ágoston Sámuel még nem lát fordulópontot, a tartós proteszthangulat kialakulása attól függ, a kabinet ki tudja-e fogni a szelet az elégedetlenkedők vitorlájából. Szerinte a végszavazásig hátralévő három hét a politikában rengeteg idő, még sok minden történhet. Krekó Péter viszont úgy látja, elindulhat a lavina, ezen az úton a kormány zsákutcába lavírozza magát. A tüntetéseken egyetlen pillanatba sűrűsödött az amerikai kitiltás, a kudarcos keleti nyitás és sok más szimbolikus ügy, és kérdés, a kormánynak lesz-e szándéka, lehetősége az önkorrekcióra.

A HVG legfrissebb száma az adócsomag és az internetsarc kapcsán – a túlzó téveszmére, lelki zavarodottságra utaló megalománia és a gigabájtból – megalkotta a “GIGALOMÁNIA” kifejezést. A hetilap úgy véli, eltévesztette az évszázadot a kormány. Erről nemcsak “az Orbán-rezsim” elleni legnagyobb tiltakozáshullámot kiváltó netadó árulkodik, hanem a csütörtökön beterjesztendő 2015-ös adócsomag olyan elemei is, “amelyek a társadalom többsége által elutasított konzervatív családmodellhez kötik a támogatásokat-kedvezményeket”. 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik