Gazdaság

Körkörös terjedés

Egyre több a gyanúsított és a feljelentés a tavaly nyáron kirobbant botrányban. A nyomok is egyre messzebbre vezetnek.


Körkörös terjedés 1
Kulcsár Attilát kihallgatni viszik. Rejtett részletek.

Kilenc hónappal ezelőtt, lapunk tavaly augusztusi, Árnyékbank című cikkében – a banki belső ellenőrzéshez közel álló forrásokra hivatkozva – leírtuk, hogy a vezérigazgatótól a fiókvezetőn át az egyszerű adminisztrátorig éveken keresztül legalább 10-12 ember segítette a sikkasztással és pénzmosással is gyanúsítható Kulcsár Attilát (Figyelő, 2003/43. szám). Az elmúlt hetekben – információink szerint – a K&H Bank szinte pontosan azok ellen tett feljelentést, akiket a cikk akkor felsorolt. Szintén lapunk korábbi írásait erősítik meg azok a hírek, amelyek szerint a K&H Equities jelenleg előzetes letartóztatásban lévő volt befektetési tanácsadója, Kulcsár Attila több egykori ügyfelének vagyonát vagy annak egy részét zárolta a bíróság, mert a gyanú szerint a hozzájuk jutó öszszegek bűncselekményből származnak. Ezek a kuncsaftok sorolhatók abba a csoportba, ahol – mint a K&H korábbi közleményéből kiderül – „a számlaegyeztetések olyan következtetésre vezettek, amelyek alapján követelésüket az Equities vitatja, sőt a brókercég ellenköveteléssel él”.

ÁRNYÉKBANKÁROK. Az egykori alkalmazottak közül – a feljelentések nyomán – újabb hat személynek kell immár a meggyanúsításra felkészülni, köztük a pályáját Kulcsárral 1998-ban együtt kezdő volt Equities vezérigazgatónak, Csuka Lászlónak, aki – a feljelentők szerint – részt vehetett az egykori befektetési tanácsadónak a pénzügyi felügyelet által utóbb szabálytalannak tartott tőzsdei felvásárlási akciójában. A botrány kirobbanásakor Csuka arra utasította az ugyancsak a feljelentésben szereplő, kereskedési vezetőként dolgozó Tóth Róbertet, hogy az egyik ügyfél, a Betonút Rt. portóliójából 2003. június 17-én több mint 3,6 milliárd forint értékű értékpapírt az ügyfél tudta nélkül értékesítsen. Ugyancsak eljárásra számíthat Vígh Szabolcs, a brókercég korábbi felügyelőbizottsági tagja, aki az Equities külső foglalkoztatásban álló állandó jogászaként is működött. Kulcsár amolyan különbejáratú jogászaként szerteágazó munkát végzett a csoport számos tagjának személyesen is, részt vett például később a Pannonplast-ügylet jogi hátterének kidolgozásában.

A K&H feljelentette egyik korábbi ügyvezető igazgatóját, Kővári Zsoltot is, akiről tavaly azt írtuk, hogy vezérigazgatói referensként és Rejtő E. Tibor volt K&H-vezér hű embereként a Rejtő-Kulcsár-féle kapcsolat segítője lehetett, egyben fb-tagként is működött a K&H Equitiesnél. Értesüléseink szerint ugyancsak a banki feljelentettek listáján van a korábbi humánpolitikai főosztályvezető, Bernhardt Tibor, akinek a számláján még 2001 júliusában hirtelen felbukkant 20 millió forint, a pénzmosási akcióban kulcsszerepet játszó Montrade off-shore cég átutalása nyomán. Magyarázkodásra kényszerülhet persze a Montrade utódjaként működő Balmoral off-shore cég most feljelentett magyarországi képviselője, Dudás Gábor is, hiszen 2001 nyarától – főként az állami autópálya-építésre szánt forrásokat felhasználó Betonút Rt. megkárosításával, és számos társaság, így a botrányban szintén rendszeresen feltűnő Britton Llc. számlájának közbeiktatásával – összesen több milliárd forint „vándorolt” a Montrade-hez és a Balmoralhoz, hogy aztán rövid pihenő után 6,2 milliárd forint két arab származású magánszemély különböző pénzintézetekben vezetett budapesti számláira kerüljön, és azt onnan készpénzben fölvehessék.

A K&H-botrány egyre szövevényesebb szálait jelzi, hogy a bank által 60-70 problémásként megjelölt ügyfél közül immár tucatnyinak a bankszámláját zárolta a bíróság, mintegy félmilliárd forint értékben. Ezzel egyébként a brókercég kérésére zárolt összeg 5 milliárd forintra rúg, hiszen az ÁAK Rt. számláján már tavaly több mint 4 milliárd forintot, Alexandru Mudura romániai nagyvállalkozó, fia és cégeik számláján pedig több százmilliós összegeket vettek zár alá. Ezen ügyfelek legjobb esetben is magyarázkodni lesznek kénytelenek a rendőrségen azt illetően, miként landoltak a számlájukon a kérdéses összegek, a gyanú szerint ugyanis a pénzmozgások hátterében a Kulcsár nevéhez köthető bűncselekmények állnak. A borúsabb forgatókönyv szerint persze előbb-utóbb gyanúsítottként kell a kérdésekre válaszolniuk.

A TAXIS VALLOMÁSA. Minimum kellemetlen perceik lesznek majd azoknak is, akik Kulcsár taxisofőrje, Sz. Gyula még tanúként tett vallomásában szerepelnek. A később meggyanúsított férfi ekkor már nem tartotta fenn ugyan a magára nézve is terhelő korábbi vallomását, a rendőrség azonban értesüléseink szerint tételesen vizsgálja az abban foglaltakat. Különös figyelem övezi majd a Magyar Nemzet hasábjain nemrégiben a nyilvánosság számára is ismertetett vallomásnak azon részeit, amelyekben a taxis beszámol pénzzel teli borítékok átadásáról különböző üzletembereknek, médiavállalkozóknak, ügyvédeknek. A taxisofőr által említett nevek között Mudurától kezdve Forró Tamáson, Pintér Dezsőn és Kónya Imrén át egészen Karl Imréig leginkább azok olvashatók, akik korábban is elismerték, hogy Kulcsár ügyfelei voltak. A politikailag érzékeny nevek közül az MSZP-s Baja Ferenc egyik televíziós nyilatkozatában elmondta, hogy a taxisofőrrel személyesen nem találkozott, az csupán dokumentumokat szállított neki, Kulcsár megbízásából, aki a banki beosztásából adódóan önkormányzati és EU ügyekben volt kapcsolatban vele.

A vallomás nyilvánosságra hozatala után a szocialisták elfogultnak minősítették a lapban megjelent részleteket. Tóth Károly, a munkáját lezáró vizsgálóbizottság szocialista tagja például rögvest megkérdezte, hogy „miért hiányzik a cikkből Rogán Antal, Nyúl Sándor vagy Töröcskei István”, akik – értesülései szerint – ugyancsak szerepelnek a vallomásban. A lap másnap kénytelen volt beismerni, hogy válogatott a nevek közül, „csak azokról a személyekről közölt információkat, akiknek Kulcsár rendszeresen küldött csomagokat, illetve akik pénzt kaptak”. A Fidesz-közelinek tartott üzletember, Töröcskei István, aki az Orbán-kormány idején a Magyar Exporthitel-biztosító igazgatóságának elnöke volt, azt mondta, egy alkalommal valóban küldött a brókernek egy levelet, amelyben kapcsolati segítséget kért. Kulcsárt egyébként – mint mondta – évekkel korábban úgy mutatták be neki, mint a K&H kiemelkedő csillagát.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik