[FN,MTI-Eco] Az idén az első félévben a fogyasztóvédelmi ellenőrök 14.305 üzletben vizsgálódtak, és azok mintegy felében találtak kifogásolnivalót - mondta Huszay Gábor, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség főigazgatója keddi sajtótájékoztatóján. Az ellenőrök 4.691 szabálysértést tártak fel, szemben az egy évvel korábbi 5.502 esettel. Huszay Gábor szerint a csökkenés a vonatkozó jogszabályok módosításával magyarázható. Növekedett a minőségvédelmi bírságok száma, ami az első félévben 1.055-öt tett ki, szemben a 2001. első félévi 698-cal. A minőségvédelmi bírság összege is emelkedett 72,2 millió forintra, a múlt év hasonló időszakának 55,1 millió forintjáról. - A minőségvédelmi bírságot a fogyasztóvédelmi felügyelők a kifogásolt élelmiszereknél kötelesek kiszabni - mondta a főigazgató. A reklámfelügyeleti bírságok száma is emelkedett az idei év első hat hónapjában a múlt évi első félévi 51-ről 80-ra. Ez a főigazgató szerint elsősorban a dohányreklámok tilalmának köszönhető. A fogyasztóvédelmi bírságok száma csaknem megduplázódott az idei első félévben a múlt év hasonló időszakához viszonyítva. Míg 2001. első félévében 752 esetben szabtak ki bírságot a szakemberek, addig az idei év első felében 1.402 esetben találtak okot az ilyen jellegű pénzbüntetésre. A múlt év első hat hónapjában 132,8 millió forint volt a fogyasztóvédelmi bírság összege, addig az idei első félévben ez az összeg 164,5 millió forintot tett ki. A múlt év első felében 33.231-en fordultak meg a fogyasztóvédelmi felügyelőségeken szerte az országban, az idén az első hat hónapban pedig a számuk 34.050-re emelkedett. Újságírói kérdésre válaszolva a főigazgató elmondta: a felügyelőségeknek a minőségi reklamációk kezelése okozza a legtöbb munkát, mivel ezen a területen sem a kereskedők, sem a fogyasztók nem ismerik a pontos szabályokat. A reklamációk zöme főként a könnyűipari termékekkel, például cipőkkel kapcsolatos. A műszaki cikkeknél a felügyelőségeknek legtöbb gondjuk a veszélyes villamos berendezésekkel van, amik elsősorban távol-keleti gyártmányúak és az emberek főként a piacokon szerzik be azokat. A Forma-1 rendezvényein is vizsgálódtak a felügyelők, ahol megállapították, hogy az árak magasak voltak ugyan, ám a színvonal és a szabályok betartása elsősorban a kerítésen belül nagy mértékben javult. Erre bizonyíték Huszay Gábor főigazgató szerint, hogy a kifogásolási arány mindössze 13 százalékos volt, a 42 próbavásárlásból pedig mindössze egy esetben észleltek 65 forintos túlszámlázást. A kerítésen kívül viszont már nem volt ilyen jó a helyzet, mivel ott a kifogásolási arány 50 százalék körül mozgott.
Ajánlott videó
- 13:00 Tényleg lemészárolták a nácik a hajótörötteket?
- 12:49 „Ha Alfred Hitchcock írt volna egy ilyen drámát, azt mondtam volna, hogy teljesen abnormális”
- 12:33 Eltűnő falusi kocsmák: Mennyit segített az Orbán-kormány kocsmaprogramja?
- 12:31 Rajtolnak a tizenhatoddöntők, dühöng a horvát kapitány – élő hírfolyam a világbajnokság 18. játéknapjáról
- 12:21 Mediánbérek: 265 ezer forintos a különbség az országon belül
- 12:12 Fejest ugrott a sekély Balatonba, mentőhelikoptert kellett hívni a strandoló férfihoz
- 12:08 Huth Gergely: Ha Magyar Péter így folytatja, akkor a végén ő fog a hűvösön ülni, nem mi
- 12:00 Hőhullám, indiai tűzfúvók, király fotózkodás a hét képein
- 12:00 Véget ért a csoportkör, most kezdődik az igazi vb
- 11:27 Bocsánatot kért Bosznia népétől a tudatlanságát bőszen hirdető újságíró
- 11:26 Hőhullám: Hegedűs Zsolt a sürgősségi ellátásról
- 11:00 „Mindenütt kilógok” – a magyarul álmodó kínai Cangi bedeszkázott a filmiparba
- 10:40 Sorra dőlnek meg a melegrekordok Európában
- 10:12 Hőség: Székely János a templomok megnyitását kérte
- 10:00 Mennyei tizenegy: Az író csak egy kézműves, de a focista lábművész
- 06:17 Három településen újra választást tartanak
- 08:25 Alaptörvény-módosítás: lezárult az egyeztetés
- 19:59 „Egy bogarat meg tudtam volna ölelni” – az idei Fishingről nézve a mocskosfidesz-nyár csak egy rossz álom
- 06:58 Messi csereként beállva, Kane és Modric kezdőként írt történelmet – ez történt a vb 17. játéknapján
- 06:59 „Ha egyetlen emberért kell menni, akkor egyetlen emberért megyünk” – így vált a könyvtárbusz szociális hálóvá a baranyai aprófalvakban
- 12:08 Huth Gergely: Ha Magyar Péter így folytatja, akkor a végén ő fog a hűvösön ülni, nem mi
- 06:59 Még pokolibb hőség jön, közel az abszolút melegrekord
- 22:00 Csányi Sándor, Világi Oszkár és Váradi József is lemondott egyetemi kuratóriumi tagságáról
- 06:41 Fellángoltak a támadások a Hormuzi-szoros körül, Trump megint Irán elpusztításával fenyegetőzik
- 09:44 Márki-Zay Péter: A demokrácia lényege nem az, hogy az állam előre eldönti, kik közül választhatnak az emberek
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
