Nagyvilág

Érvénytelen lett a szomszédban a népszavazás arról, járjon-e juttatás a korábbi közjogi méltóságoknak

VLADIMIR SIMICEK / AFP
VLADIMIR SIMICEK / AFP

Alacsony, mindössze 16 százalékos részvételi arány miatt érvénytelen lett a szombaton Szlovákiában tartott népszavazás. Ezt a választásokért és a pártok finanszírozásának ellenőrzéséért felelős állami bizottság jelentette be vasárnap.

Az MTI tudósítása szerint az ország történetének tizedik referendumán két kérdésre lehetett választ adni.

Egyrészt arra, egyetértenek-e azzal, hogy megszüntessék a korábbi kormányfőknek és más közjogi méltóságoknak élethosszig járó juttatást, valamint arra, hogy ismét létrehozzák-e a különleges ügyészség néhány éve megszüntetett hivatalát.

A szlovákiai szabályozás értelmében egy népszavazás akkor érvényes, ha azon legalább a választásra jogosultak fele és egy személy érvényes voksot ad le. A csaknem 5,5 millió lakosú Szlovákiában szombaton tartott referendumon a választásra jogosult közel 4 millió 370 ezer állampolgár közül 705 ezren vettek részt.

Ez 16,1 százalékos választási részvételt jelent, ami a második legalacsonyabb részvételi arány a szlovákiai népszavazások történetében.

A referendumon a legmagasabb arányú részvételt (21,8 százalék) a pozsonyi kerületben, a legalacsonyabbat (13,4 százalék) pedig a kassai kerületben mutatták ki. Szlovákiában az eddigi tíz népszavazás közül – a megköveteltnél alacsonyabb részvételi arány miatt – csak egy lett érvényes, a 2003-ban az ország európai uniós csatlakozásáról tartott referendum, amelyen a szavazásra jogosultak 52 százaléka vett részt. A többi népszavazáson a részvételi arány 9 és 44 százalék között, többnyire 20 százalék körül alakult.

Itt állíthatod be, hogy a Google kereső elöl hozza a 24.hu-s találatokat

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik